Sunday, 5. April 2020

Reportazh

Eksodi i heshtur i shqiptarëve nga Lugina e Preshevës

Përtej deklaratave për një korrigjim të mundshëm të kufijve që do ta bënte Luginën e Preshevës pjesë të Kosovës, mungesa e punësimit dhe mosnjohja e arsimit në shqip në Serbi po i shtyn shumë të rinj nga Bujanoci, Medvedgja dhe Presheva ta kërkojnë të ardhmen tyre në Perëndim. Gjatë viteve të fundit vetëm nga Bujanoci janë shpërngulur drejt Perëndimit gati 20 mijë banorë.

Të harruar, të frikësuar – dhe tani të mashtruar?

REPORTAZH NGA LUGINA E PRESHEVËS: Shumë banorë dhe politikanë shqiptarë në Bujanoc dhe Preshevë janë të befasuar me propozimin e presidentit të Kosovës për bashkim me Kosovën. Jo për shkak se nuk duan të jenë pjesë e Kosovës. Ata vetëm kanë frikë nga një marrëveshje mes Hashim Thaçit dhe Aleksandar Vuçiqit, e cila do t’i linte nën Serbi pjesën më të madhe të vendbanimeve shqiptare. Një epilog i tillë do të nxiste eksodin e mijëra shqiptarëve të Luginës së Preshevës në drejtim të Kosovës. Nga Shqipëria qytetarët e Luginës nuk presin pothuaj asgjë. Përvoja e tyre është kjo: Tirana ia ka dhuruar komunës së Bujanocit një kompjuter, ndërsa komunës së Graçanicës 400 mijë euro.

Arkeologët zbulojnë në Bushat qytetin e humbur të «Bassanias»

Kërkimet arkeologjike të dy viteve të fundit nga një ekspeditë shqiptaro-polake dhe gërmimet në muajin maj nxorën në dritë rrënojat e një qyteti të harruar antik ilir, tre herë më të madh se Shkodra.

Gazeta gjermane «Die Welt»: Ngutuni të shihni bukuritë e Shqipërisë

Bregdeti shqiptar është një prej brigjeve të fundit të pazbuluara në Europën mesdhetare. Kush dëshiron ta përjetojë atë të paprekur, duhet të ngutet, sepse për këtë rajon ka plane të mëdha, shkruan gazeta gjermane «Die Welt».

Arkeologët gjejnë gjurmë të një qyteti ilir në Kepin e Rodonit

Një fragment i çmontuar i një furre prodhimi qeramike, prezenca e skarciteteve nga furrat antike dhe dy gurë peshe, janë elementët që i kanë bërë arkeologët të besojnë se janë në gjurmë të një qyteti antik në Kepin e Rodonit.

Qyteti i bardhë që përshkënditi revolucionin arab

REPORTAZH - Tunizia vazhdon të jetë pishtari shndritës, një shembull se revolucioni (madje paqësor) mund të rrëzojë diktaturë dhe të pasohet nga një sistem i mirëfilltë reprezentativ që përfillë votën e popullit sovran. Por sa janë të kënaqur vetë tunizianët me ndryshimet shoqërore e politike?

Të pushtuar prej hidrocentraleve: Banorët e Kukësit kundërshtojnë ndërtimet

Kilometra të tërë të lumenjve Reka, Topojan dhe Orgjost do të futen në tuba për të ndërtuar hidrocentrale të vegjël. Banorët e fshatrave të Topojanit e Novosejt kërcënojnë me protesta deri në vetëflijim, ndërsa thonë se kjo ishte më e rëndë se pushtimi serb në fillim të shekullit të kaluar.

Shqiptarë të Kosovës dhe Shqipërisë përpiqen të depërtojnë në Europën perëndimore përmes Rumanisë

Mbyllja e kufirit hungarez për t’i ndaluar emigrantët ka nxitur disa nga ata që dëshirojnë të largohen nga Kosova ose Shqipëria për të gjetur rrugë të reja drejt Europës Perëndimore nëpërmjet Rumanisë.

Kampala – qyteti i kaosit që funksionon

Për shiun pothuaj letrar të Ugandës, kinezët që ndërtojnë autostrada, kaosin fantastik nëpër rrugët e Kampalës dhe çudira të tjera afrikane – ndër to janë edhe lagjja Kosova në Kampala dhe një ish-diktator me emër të gjatë. Reportazh nga kryeqyteti Ugandës.

Vajzat ia sjellin Kosovës ragbin për herë të parë

Klubi i Ragbit «Çikat», 7-shja e parë e ekipit të vajzave, premton të ardhme të ndritur për sportin kosovar.

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.