Presidenti turk Erdogan do të vizitojë Serbinë

Gazsjellësi dhe projektet infrastrukturore mund të diskutohen kur presidenti turk Recep Tayyip Erdogan të vizitojë Serbinë në shtator, por gjithashtu edhe çështje që mund të jenë më të vështira për Beogradin.

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan. Photo: Beta/Presidential Press Service/Pool photo via AP.Gazeta serbe Vecernje novosti raportoi se Erdogani do të bëjë një vizitë zyrtare në shtator, me tema rajonale politike, energjitike dhe ekonomike në axhendën e tij, por edhe me çështje më delikate si shkollat e lidhura atë që fshihet pas grushtit të shtetit në Turqi, Fethullah Gylen.

Erdogan raportohet se do të arrijë në Beograd në fund të shtatorit, bashkë me dy avionë që do të sjellin 150 biznesmenë turq.

Shkollat e Gylenit

Ambasadori turk në Beograd, Tanzu Bilgic, tha më 14 korrik se ai shpreson që Serbia të mbyllë të gjitha institucionet e dyshuara se kanë lidhje me klerikun turk Fethullah Gylen, i cili akuzohet nga autoritetet turke si organizatori i grushtit të dështuar të vitit 2016.

«Lëvizja Fetullah ka disa shkolla në Serbi, por edhe disa OJQ dhe ne e kemi diskutuar këtë me autoritetet serbe», tha Bilgic për televizionin B92.

«Ata janë një organizatë shumë perverse, s’je kurrë i sigurt se çfarë mund të bëjnë ata, ata po infiltrohen në institucionet shtetërore», tha Bilgic duke shtuar se mendon se qeveria serbe do të pajtohet me dëshirat e Ankarasë dhe do të mbyllë institucionet.

Zyrtarët serbë nuk kanë bërë asnjë koment për çështjen e Gylenit deri më tani.

Rrjedha turke

Pasi Rusia lajmëroi anulimin e gazsjellësit natyror Rrjedha Jugore, i cili pritej të kalonte përmes Serbisë, Rrjedha Turke e Ankarasë shihet në Beograd si një mundësi e madhe për ta zëvendësuar atë.

Parashikohet që Rrjedha Turke do të sjellë gaz nga Rusia në Turqi dhe pastaj në Europë.

Edhe pse Serbia nuk përmendet në planin zyrtar të publikuar në faqen e internetit të Gazprom, pasi Hungaria dhe Rusia nënshkruan një marrëveshje më 5 korrik për ta zgjedhur gazsjellësin dhe ai të kalojë përmes Bullgarisë dhe Serbisë në Hungari, zyrtarët serbë po shpresojnë që Rusia të ringjallë ambiciet e saj të mëparshme.

«Kjo është një mundësi e madhe zhvillimi për shtetin, ekonominë dhe industrinë tonë», tha presidenti serb Aleksandër Vuçiq për Sputnik më 3 korrik.

Sanxhaku

Sanxhaku – një rajon jugor i Serbisë në kufirin me Malin e Zi, ku boshnjakët përbëjnë shumicën e popullsisë – mund të jetë një nga temat e diskutuara gjatë vizitës së Erdoganit.

Erdogan ka treguar interes edhe më parë në rajon. Ai vizitoi qytetin e Novi Pazarit në Sanxhak në vitin 2010 dhe hapi një Qendër Kulturore Turke.

Gjatë një takimi midis Vuçiqit dhe Erdoganit në Pekin në maj, presidenti turk tha se duhet të bëhet më shumë punë për projektet e përbashkëta të infrastrukturës, siç është autostrada midis qyteteve serbe Tutin, Novi Pazar dhe Sjenica.

Pas përpjekjes së grushtit të shtetit në Turqi, banorët e Sanxhakut u mblodhën në numër në Novi Pazar në gusht 2016 për të mbështetur Erdoganin dhe për të parë një transmetim të drejtpërdrejtë të tubimit të tij në Stamboll.

Investime

Siç raportoi të martën Vecernje novosti, vizita e Erdoganit mund të përfundojë gjithashtu me marrëveshje konkrete biznesi, pasi ai do të arrijë me 150 biznesmenë turq.

Gazeta sugjeroi se industria tekstile dhe privatizimi i llixhave turke në zona për të cilat investitorët turq janë posaçërisht të interesuar.

Ministri serb i tregtisë Rasim Lajiq tha në mars se katër kompani turke duan të hapin fabrika tekstile në Serbi.

Si shpjegoi se investitorët turq vizituan qytetet serbe të Lazarevacit, Nishit, Kralevës dhe Leskovacit dhe thanë se këtë vit, në Serbi janë regjistruar 23 kompani të reja turke.

Refugjatët

Rruga Ballkanike, edhe pse zyrtarisht është mbyllur, mbetet një nga rrugët kryesore që refugjatët përdorin për të hyrë në BE.

Sipas Ministrisë Serbe për Çështje Sociale, aktualisht në Serbi ka rreth 5,000 refugjatë.

Para vizitës së Erdoganit, Vuçiq u takua me kreun e Shërbimit Kombëtar të Inteligjencës në Serbi, Hakan Fidan, ditën e hënë në Beograd dhe biseduan për sfidat e sigurisë me të cilat përballen të dy vendet.

Vuçiç tha se këto përfshijnë krizën e emigrantëve, si edhe rritjen e kërcënimeve nga ana e terroristëve.

(https://www.reporter.al/presidenti-turk-erdogan-do-te-vizitoje-serbine/)