Monday, 27. January 2020

Mendim

Përvëlimi për atdhe!

Udhëtimi me veturë nga Europa perëndimore në Ballkan është një tmerr i vërtetë. Dhe një leksion i mirë për të kuptuar përse Serbia, Maqedonia...

Zotni Branko e ka një ëndërr

Rrëfen shqiptari më i njohur i Rekës, pos Josif Bagerit, Branko Manoloski.   Nga Shpëtim POLLOZHANI Reka është një krahinë që përfshin territorin nga aty ku ndahen...

Një fantazmë sillet nëpër Europë

Një fantazmë sillet nëpër Europë. Janë siluetat e një lufte mizore në Lindjen e Afërt; janë karvanët e refugjatëve që, si në tregimet e...

Në detin e shqiponjave

«Mirë që këta të huajt që po vijnë gjithnjë e më shumë për pushime, nuk po i lexojnë këto gazetat tona se do të...

Rrofshin të gjitha paragjykimet tona!

Qëndron njeriu në rend para arkës së një dyqani, pret e pret për të paguar. Përpara gjendet një varg me maqedonas, kuptohet sllavë, dhe...

Janë gjithë ato vende që duhen vizituar…

Janë gjithë ato vende që duhen vizituar. Ku ka më shumë kënaqësi – në Majorka apo në Maldive, në Kanada apo në Tunizi; në...

Aty ku digjen libra

Ajo çfarë nuk u mësua në këto vite është se nuk ka asgjë monumentale e as të shenjtë në tytën e kallashit. Është lodra...

Për Srebrenicën – me lot e dashuri!

Në 20-vjetorin e shfarosjes së myslimanëve të Srebrenicës: kujtim, zemërim dhe shpresë.   Nga Enver ROBELLI Kur të shkoni në Srebrenicë nuk mund t’i ndalni lotët. Në...

Përse i zhgënjeu shqiptarët Merkel?

Janë tri arsye përse kancelarja gjermane nuk tha diçka thelbësore gjatë vizitës në Tiranë. Së pari: nuk është në natyrën e saj të bëjë...

Kujdes, jeni në vendin e shqiponjave!

Vrasja e çiftit çek është një tragjedi, që për fat të keq s’është e panjohur për shqiptarët që nga rënia e komunizmit. Sigurisht që...

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.