Monday, 6. April 2020

Mendim

Si (nuk) i kujtojmë viktimat, pse duhet kujtuar ato…

Ne jemi një shoqëri me kujtesë të njëtrajtshme. Kujtesa e njëtrajtshme është e thurur me gardhe krahinore. Brenda këtyre gardheve ekzistojnë dhembje krahinore, heronj krahinorë, përjetime krahinore, nderime krahinore, përmendore krahinore. Kujtesa e njëtrajtshme është pasojë e bajraktarizmit, këtij vesi patriarkal, që ka lëshuar thellë rrënjë në histori dhe vërehet edhe sot. Autorë të kujtesës së njëtrajtshme janë bajraktarët politikë, të cilët për hesape pushteti janë në gjendje të bëjnë – dhe kanë bërë – punë edhe më të liga.

Për një koalicion kundër krimit

Një koalicion parazgjedhor i LDK-së me VV-në është kërkesë e frymës së kohës. Por ky koalicion arrihet vetëm me mirëbesim, jo me barrikadim në istikame partiake. Një opsion i mundshëm: Vjosa Osmani në postin e kryeministres, Albin Kurti në postin e zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm. Nuk ka nevojë të ketë zëvendëskryeministra të tjerë. Kështu në krye të qeverisë do të ishin praktikisht dy figura të reja me plot energji, të cilat do të kujdeseshin që me mirëbesim të plotë të zbatonin në praktikë programin e përbashkët qeverisës. Duhet pak fantazi për të prekur horizontin. Dhe gatishmëri për kompromise.

Me zjarr në zemër: shqiptarët në Zvicër po ndërtojnë jetë të reja, por atdheun...

«Populli i cili e përjeton veten si racë sipërore edhe ndihet i rrezikuar: fuqia punonjëse është ftuar dhe njerëz po vijnë. Ata nuk po...

Mishi elektoral dhe mishi fetar

Shënime për një ditë gushti të vitit 2019.

Kafka në Prishtinë: një popull i mbyllur në kafaz

Kosova i ka plotësuar të gjitha kushtet për liberalizimin e vizave. Këtë nuk e thonë politikanët e Prishtinës, e thotë Bashkimi Europian. Dhe prapë vizat mbesin në fuqi. Regjimi i vizave është jo më pak se racizëm burokratik ndaj banorëve të Kosovës. Shqiptarëve dhe pakicave. Gati dy milionë europianë me pasaporta biometrike vazhdojnë në jetojnë të mbyllur në kafaz. I vetmi popull në Europë. Madje edhe ukrainasit dhe gjeorgjianët udhëtojnë pa pengesa nga Finlanda në Spanjë.

Vjedhja dhe vrasja e përditshme e Kosovës

Nuk ka dëshmi se si janë shpenzuar 815 mijë euro për «Pastrimin e Kosovës». Prishtina humb 360 mijë euro çdo muaj nga bizneset që shfrytëzojnë pronën e saj pa asnjë kompensim. Në Prizren qeveria e mëparshme e PDK-së ka ndarë 76 mijë euro për «arkivin elektronik», i cili s'është ndërtuar kurrë, dhe 24 mijë për aplikacionin «Prizreni i mençur», i cili nuk punon. Lista e veteranëve të rrejshëm nuk duhet të verifikohet - thotë AAK. Vjedhja vazhdon. Dhe kështu do të jetë përherë nëse qytetarët nuk dalin në protesta masive.

Vetmia e Edi Ramës dhe çakërdisja e Lulzim Bashës

Tragjedia e Shqipërisë është një kryeministër arrogant që nganjëherë s’e merr seriozisht as veten dhe një opozitë që edhe kur ka ndonjë argument të vlefshëm, s’arrin të mobilizojë qytetarët për ndryshime serioze politike, sepse i mungon besueshmëria. Çmimin po e paguan Shqipëria – me bllokim të integrimit në BE, me kërkesa nga Holanda për t’ia kthyer regjimin e vizave dhe me një fushatë nga gazeta gjermane «Bild». Sa i përket kësaj fushate: ajo s’do të ndodhte po të kishte vepruar Edi Rama pas raportimit të mediave shqiptare për skandalin e blerjes së votave. Por ato media shqiptare që nuk i kontrollon, Rama i quan kazan. Tash le të merret me kazanin gjerman.

Diaspora si çlirimtare e Rumanisë

Pa angazhimin masiv të diasporës, shoqëria civile në Rumani nuk do të ishte aq e fuqishme. Në zgjedhjet për Parlamentin Europian Partia Socialdemokrate (në të vërtetë një bandë e korruptuar politike) u ndëshkua rëndë – dhe drejtësia e dërgoi në burg politikanin më me ndikim të vendit. Më në fund. Çka mund të mësojë diaspora shqiptare nga diaspora rumune?

Ai i quan shqiptarët banditë, ti i thua mik

Mbi paraqitjen e Edi Ramës në televizionin «Pink», kryeredaktor i të cilit është Aleksandar Vuçiqi.

Me turbofolk-patriotizëm në qorrsokak

Në një moment tejet delikat gjeopolitik, shumë shqiptarë dhe partitë politike opozitare shqiptare mes Kumanovës e Ohrit merren me dokrra patriotike ose s’interesohen fare për procesin demokratik. Kjo papjekuri mund të ketë një çmim fatal.

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.