Sunday, 5. April 2020

Botë

Nobeli për Paqe i jepet Fushatës për Çarmatosje Bërthamore

Fushata Ndërkombëtare për Çarmatosje Bërthamore (ICAN) me seli në Gjenevë është laureate e Çmimit Nobel për Paqe për vitin 2017. Këtë e bëri të ditur Komiteti i Nobelit në Olso të premten.

Kthimi i një avioni në shtëpinë e tij gjermane – pas 40 vitesh

Më 13 tetor 1977 katër terroristë palestinezë kidnapuan avionin Boeing 737 të kompanisë gjermane Lufthansa. Tani ky avion është kthyer në Gjermani - në muze, sepse është pjesë e historisë së vendit.

Më në fund: Arabia Saudite lejon gratë të drejtojnë veturat

Mbreti saudit Salman ka lejuar me dekret që gratë të drejtojnë automjetet. Aktivistët e të drejtave të njeriut kanë luftuar më shumë se tri dekada për të drejtën e grave për të qenë shofere.

Kapiten Dragani dënohet për krime lufte

Gjykata e qarkut në qytetin kroat të Splitit sot dënoi Dragan Vasilkoviqin për krime lufte kundër ushtarëve, policëve dhe civilëve të burgosur kroatë, gjatë...

Zgjedhjet në Gjermani: Merkel sërish e para, por me një fitore të hidhur

Në zgjedhjet e së dielës partia e kancelares Angela Merkel ka dalë e para, por ka marrë më pak vota se më 2013. Por, hyrja në parlament e partisë raciste Alternativa për Gjermaninë dhe përkrahja e dobët për socialdemokratët e bën të zbehtë fitoren e Merkelit.

Trumpi rrit shpresat e Vuçiqit për një vizitë në Serbi

Presidenti serb Aleksandër Vuçiq pretendon se do të presë së shpejti në Beograd presidentin amerikan Donald Trump pasi ky i fundit i ka pranuar...

Gazetari i pavarur serb hyn në grevë urie kundër censurimit të medias

Vukashin Obradoviq, i cili krijoi Vranjske novine, një gazetë të përjavshme, të pavarur dhe të respektuar në qytetin jugor të Vranjes në Serbi, njoftoi...

Azilkërkuesit në Serbi refuzohen nga qiradhënësit

Azilkërkuesit e regjistruar në Serbi të cilët kanë leje të kërkojnë vetë për strehim janë refuzuar nga «qindra» pronarë, duke e bërë të vështirë...

Rumania kap anijen e tretë me emigrantë në Detin e Zi

Të dielën, rojet bregdetare të Rumanisë në Detin e Zi kapën një anije peshkimi me 87 emigrantë, përfshirë 23 fëmijë. Anija po lundronte drejt bregut...

Armët serbe vërehen në zonën e luftës në Afrikë

Armë të prodhuara në Serbi, të quajtur Kojota, të krijuara nga Zastava në qytetin e Kragujevcit, janë parë në Nigeri pasi mendohet se përdoren...

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.