Sunday, 15. December 2019

Botë

Pajtim në «Autostradën e Miqësisë»

Maqedonia është e gatshme të ndryshojë emrin e saj aktual shtetëror. Nën presionin e Athinës u është ndërruar emri edhe aeroportit të Shkupit dhe një autostrade.

Shpërthimi mbyll fabrikën e armëve të biznesmenit kontrovers zviceran Heinrich Thomet në Malin e...

Një fabrikë malazeze armësh, e cila pjesërisht zotërohet nga biznesmeni kontrovers i armëve Heinrich Thomet, aferat e të cilit u zbuluan në vitin 2008 në Shqipëri, u mbyll përkohësisht pas disa aksidenteve të ndodhura vitet e fundit.

Maqedoni: Paraburgosen shumica e të arrestuarve për dhunën në kuvend

Gjykata Penale e Shkupit u ka caktuar masën e paraburgimit shumicës së pjesëtarëve të grupit të të arrestuarve për dhunën në Kuvendin e Maqedonisë, më 27 prill.

Pronarët e qenve jetojnë më gjatë

Epidemiologët suedezë kanë konstatuar se kafshët shtëpiake të zgjasin jetën.

Ministri i Trumpit fiton nga bizneset në Rusi

EKSKLUZIVE - Dokumentet sekrete nga oazat tatimore tregojnë se ministri amerikan i tregtisë përfiton nga një firmë e lidhur me familjen e Vladimir Putinit. «Letrat e Parajsës» zbulojnë po ashtu se nga kompanitë offshore fitojnë para ose kursejnë tatime edhe kompani të mëdha si Apple dhe Nike – si dhe disa shtetas të Serbisë.

250 luftëtarë islamikë janë kthyer në Ballkan

Nga rreth 900 persona nga Ballkani Perëndimor që kanë shkuar për të luftuar në Siri ose Irak, rreth 250 prej tyre janë kthyer në...

Shkakton debate monumenti në nder të kryeministrit të vrarë serb Gjingjiq

Vendimi i autoriteve të Beogradit, i cili drejtohet nga Partia Progresive Serbe, për të ngritur një monument për ish-kryeministrin e vrarë Zoran Gjingjiq, i...

BE: Të luftohet propaganda ruse në Ballkan

Tetë shtete anëtare të BE-së kanë kërkuar që Brukseli të luftojë propagandën ruse në Ballkan. Mes tyre është edhe Kroacia.

Nobeli për Paqe i jepet Fushatës për Çarmatosje Bërthamore

Fushata Ndërkombëtare për Çarmatosje Bërthamore (ICAN) me seli në Gjenevë është laureate e Çmimit Nobel për Paqe për vitin 2017. Këtë e bëri të ditur Komiteti i Nobelit në Olso të premten.

Kthimi i një avioni në shtëpinë e tij gjermane – pas 40 vitesh

Më 13 tetor 1977 katër terroristë palestinezë kidnapuan avionin Boeing 737 të kompanisë gjermane Lufthansa. Tani ky avion është kthyer në Gjermani - në muze, sepse është pjesë e historisë së vendit.

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.