Sunday, 5. April 2020

Arbëri

Dëmet nga tërmeti në Tiranë: 31 të arrestuar

Në Shqipëri, Prokuroria bëri të ditur se janë të paktën 31 persona, zyrtarë e ish-zyrtarë vendorë, inspektorë të ndërtimit, arkitektë, inxhinjerë dhe ndërtues në...

Si mund të ndihmoni të prekurit nga tërmeti në Shqipëri?

51 të vdekur, qindra të lënduar rëndë e lehtë, mijëra njerëz të pastrehë dhe të vendosur në vendbanime të përkohshme – ky është bilanci...

Avioni i trafikantit malazez të drogës më 10 janar 2019 fluturoi nga Shqipëria në...

Më 16 maj 2019 hetuesit e drogës rrethuan një automjet transporti, i cili ishte parkuar në garazhin nëntokësor të një kazinoje në Basel të...

Tirana në faqet e «New York Times»: Një qytet kosmopolitan, e ardhmja e shkëlqyer...

Kryeqyteti shqiptar ku përplaset historia e çuditshme dhe e ardhmja e ndritur e vendit. Me këto fjalë e nis artikullin kushtuar Tiranës gazeta prestigjioze amerikane New York Times, e cila i bën një përshkrim të bukur ndryshimeve që ka pësuar vitet e fundit kryeqyteti shqiptar, por edhe potencialit për një të ardhme të shkëlqyer.

Shqipëri: mbërrijnë rreth 350 mijë dokumente të periudhës osmane

Drejtori i Përgjithshëm i Arkivave të Shqipërisë, Ardit Bido, në një konferencë për mediat, tha se rreth 350 mijë dokumente me rëndësi historike kanë ardhur nga Stambolli, të cilat shumë shpejt do të jenë në dispozicion të historianëve, njofton Anadolu Agency.

Në Tiranë bashkohen shkencëtarët e diasporës

Në fund të shtatorit në kryeqytetin shqiptar mbahet konferenca «Kërkimi shkencor në hapësirën mbarëshqiptare dhe roli i diasporës shkencore».

Gazeta gjermane «Bild»: Përse po digjet Shqipëria? Sepse Edi Rama e ka shndërruar në...

Në një artikull tepër të ashpër e përditshmja gjermane «Bild» godet kryeministrin e Shqipërisë për dështimet në qeverisjen e vendit.

Qeveria e Shqipërisë dhe koncesionari i Aeroportit të Rinasit përplasen për sigurinë

Kryeministri dhe tre ministra ia hodhën fajin kompanisë koncesionare për thyerjen e rëndë të sigurisë në aeroport ndërsa kjo e fundit akuzon qeverinë për keqinformim dhe thotë se policia është e pranishme në të gjithë territorin e aeroportit.

Përgjimet në Shqipëri zbulojnë rolin e krimit të organizuar në blerjen e votave

Dhjetëra përgjime dhe dokumente të siguruara nga BIRN përmes dy hetimeve në Prokurorinë e Krimeve të Rënda hedhin dritë mbi përfshirjen e krimit të organizuar në episode të blerjes së votës në Durrës, Kavajë, Lezhë dhe Dibër, ndërkohë që Shqipëria po shkon drejt një procesi të ri zgjedhor.

Nga Shkodra në Arosa: dy arinj «shqiptarë» gjejnë qetësinë në parajsën zvicerane

Një organizatë për mbrojtjen e kafshëve do të sjellë nga Shkodra në alpet zvicerane dy arinj. Në Shqipëri kafshët jetojnë në kushte të rënda.

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.