Tuesday, 24. September 2019

Fytyra & Zëra

Një krah dhe një zë për viktimat

Shoqata «Parandalo» në Cyrih prej katër vjetësh i shërben komunitetit në zgjidhjen e problemeve që ka. Nga plotësimi i një formulari, deri te sigurimi...

Berat Xhimshiti, qendërmbrojtësi i çeliktë i FC Zürich

Berati është pjesë e pandashme e ekipit të parë të Ligës elite zvicerane, Zürich. Ai ka luajtur me ekipin e tij edhe jashtë Zvicrës...

Një zë tjetër i shqiptarëve në Zvicër

  Aktivitetetet e Institutit Zviceran për Studime Shqiptare janë hulumtimet, forumet dhe simpoziumet e ndryshme. Me Institutin shqiptarët nuk janë vetëm objekt studimi, por edhe...

11 nobelistët e Ballkanit

Luftërat me shumë viktima në Ballkan, kriza në Greqi, korrupsioni e ndikimi i grupeve mafioze në politikë e kanë dëmtuar imazhin e rajonit në...

Botime monumentale për kulturën shqiptare

Instituti Shqiptar i St. Gallenit prej 13 vjetësh e hulumton qenien shqiptare në Zvicër dhe më gjerë. Ai do të nxjerrë nga arkivat në...

Kosovën duhet parë edhe si shans

Vllaznim Xhiha është absolventi i parë shqiptar në ETH të Cyrihut. Pas dy dekadash aktiviteti afarist në Zvicër, ai kthehet në Kosovë. Xhiha thërret...

Biletashitësi që përpiqet ta shpëtojë Vushtrrinë

Fehmi Llausha ka një agjenci udhëtimesh në Vushtrri. Punë e tij është të shesë bileta. Por, me sa duket, ai është i vetmi biletashitës...

Nga mërgimi, pedagog universitar në Prishtinë

Krahas punës prej një kurbetçiu në Zvicër, Naim Kryeziu, iu rrek studimit të gjuhës gjermane. Ai ka mbrojtur doktoratën mbi veprën e Hajnrih Hajnes...

Liri Bekiri – Një ditë në jetën time si emigrant

Rehana DOKO Fëmijëria ime njeh shumë ditë të veçanta. Po larg më interesante nga të gjitha është dita e parë e shkollës në Zvicër, në...

Dyzetvjeçari që e shkriu talentin në pëlhurë e valle

Arsim Berisha, me prejardhje nga Klina, me banim në Cyrih, shquhet si piktor, valltar, koreograf, skenograf, e çka jo tjetër. Ai arrin të jetë...

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.