Monday, 27. May 2019

Fytyra & Zëra

Shqipëria është vend artistësh

Ai pëlqen të përshkruajë hapësirat e hapura, me pasionin e tij të madh për strukturën dhe qëndrueshmërinë. Pas tridhjetë minutash, piktori Ali Oseku më shoqëron në studion e tij të madhe. Në rrugën prapa kafesë «Piazza», Oseku ngjitet shkallëve të shtatë kateve, që është një ushtrim i mrekullueshëm ditor. Studio e tij është me pamje nga lindja dhe malet e mrekullueshme...

«Mirëdita, zonja Kabashi»: nxënësit krenarë me mësuesen e tyre shqiptare në Zvicër

Kosovarja Mera Kabashi është mësuese në një shkollë publike në Volketswil afër Zürichut. Gati gjysma e nxënëseve dhe nxënësve të saj janë shqiptarë.

I riu serb, pas kthimit nga Shqipëria: «Shqiptarët janë mikpritës, të ngrohtë si klima...

Vojkan Udovičić ishte pjesë e një grupi të rinjsh serbë që vizituan Shqipërinë. Model i kësaj vizite ishte programi i shkëmbimit të të rinjve mes Gjermanisë dhe Francës pas Luftës së Dytë Botërore. Pas kthimit në Serbi Udovičić ka folur për përshtypjet e tij.

Njihuni me pilotin e dronit

New York Times sjell në vigjilje të ndeshjes futbollistike Shqipëri - Serbi një portret të autorit të dronit aq të përfolur nga ndeshja në Beograd.

Një letër e Byronit dërguar para 206 vjetësh: «Shqiptarët nuk i japin rëndësi fesë»

Një letër e Byronit dërguar para 206 vjetësh

Rehabilitimi i «kasapit» mbretëror vë në pikëpyetje progresin e politikës në Serbi

Rivarrosja e eshtrave të një udhëheqësi brutal të grushtit të shtetit në Serbi në vitin 1903 tregon se mentaliteti i pushtetit dhe politikës serbe nuk ka ndryshuar fare gjatë 100 viteve të fundit, argumenton historiani Milivoj Beslin.

Një lugë përzemërsi

Një kujtim për Stevo Karapanxhën, kuzhinierin më simpatik mes Sllovenisë dhe Maqedonisë, i cili e bëri të popullarizuar Vegetën jo vetëm në Ballkan.

Dy deputetë zviceranë në krah të shqiptarëve – këtu, atje, gjithkund!

Derisa dhjetëra shqiptarë të shtyrë kryesisht nga entuziazmi i tepërt kanë shpallur kandidaturat për deputetë në parlamentin e Zvicrës, dy figura të njohura politike...

Strategu, burrështetasi e diplomati i shquar i shekullit XIX

Me rastin e 200-vjetorit të lindjes së Sulejman Vokshit (1815-1890)

Ambasadori i shqiptarëve

Lajmi i hidhur për vdekjen e Aleksandar Stipčevićit, arkeologut e historianit profesionist, njeriut që gjatë gjithë veprimtarisë së tij u mor me artin dhe kulturën e ilirëve, me bibliografinë e antikës, me historinë e përgjithshme dhe nacionale (kroate) të librit e të bibliotekave etj.

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.