Saturday, 28. March 2020

Fytyra & Zëra

«Pyeti futbollistët çekë a ekziston Kosova»

Presidenti pijanec çek Millosh Zeman ka deklaruar se për të Kosova nuk ekziston. Ish-ministri i Jashtëm Karel Schwarzenberg i tha Zemanit se nëse dëshiron të kuptojë a ekziston Kosova le t'i pyes futbollistët çekë.

Diva e feminizmit islamik

Portret - Fatima Mernissi (1940–2015), intelektuale marokene dhe themeluese e feminizmit islamik.

«Turqit po e pushtojnë Gjermaninë si kosovarët Kosovën: me natalitet më të lartë»: Socialdemokratët...

Ka disa vite që Thilo Sarrazin tërheq vëmendjen e opinionit gjerman me akuza të ashpra kundër të huajve në Gjermani. Sarrazin është anëtar i...

Ambasadorja e Beogradit në Bernë sulmon historianin Oliver Jens Schmitt, i cili shkroi se...

Ambasadorja Snezhana Jankoviq shkruan se Serbia e ka «çliruar Kosovën» më 1912. Gjasat që reagimi i diplomates serbe do t'i bëjë përshtypje historianit zviceran janë minimale, por letra e saj dërguar gazetës «Neue Zürcher Zeitung» tregon se diplomacia serbe është tejet vigjilente dhe nuk ngurron edhe të manipulojë «në emër të interesave nacionale». Ndërkohë diplomacia kosovare sidomos në Europën Perëndimore ende nuk arrin të belbëzojë të vërtetën.

Një rebel zviceran

Lukas Bärfuss, autor i katër romaneve, dy vëllimeve me ese, i 19 pjesëve teatrale dhe bartës i 21 çmimeve tani është nderuar me çmimin kryesor të letërsisë gjermane - atë të Georg Büchnerit, i cili po ashtu ishte një rebel si Bärfuss. Drama «Neurozat seksuale të prindërve tanë» e Lukas Bärfuss është shfaqur më 2015 në Teatrin Kombëtar në Tiranë.

Me «karakter vullkanik»: Çfarë mund të pritet nga kryediplomati i ri i BE-së, spanjolli...

Nominimi i ministrit të Jashtëm spanjoll Josep Borrell ka shkaktuar reagime të ndryshme – në Kosovë shumë njerëz janë të shqetësuar, sepse Madridi kundërshton shtetësinë e Kosovës, disa vëzhgues të huaj supozojnë se tani Borrell do të jetë i detyruar të bisedojë edhe me politikanët kosovarë.

Zoologu ambasador që ia acaroi nervat presidentit Trump

Sir Kim Darroch është ambasador i Britanisë së Madhe në Washington. Për shkak të kritikave të brendshme të tij kundër kabinetit të Donald Trumpit ai është vënë në shënjestër nga presidenti amerikan.

Arratisje nga Srebrenica: Udhëtimi i tmerrshëm i tre vëllezërve

Hasan Hasanoviç e mban mend mirë se si dhe vëllezërit e tij nisën udhëtimin e tmerrshëm nga Srebrenica për t’iu arratisur forcave serbe të Bosnjës në korrik 1995, por njëri vëlla u qëllua për vdekje dhe tjetri u plagos rëndë, duke i mbetur këtij të fundit të përpiqej ta transportonte vëllanë e tij drejt një vendi të sigurt.

Ju tregojmë si e kujtojmë 21 korrikun e vitit 1969, kur astronauti Neil Armstrong...

Në 50-vjetorin e zbarkimit të njeriut në hënë: kujtime, përshkrime e rrëfime nga Zenun Çelaj, gazetar, Sala Ahmeti-Çitaku, profesoreshë në Universitetin e Prishtinës, Ibrahim Kadriu, shkrimtar, Xhafer Shatri, aktivist shumëvjeçar politik, Nehat Islami, gazetar, Faruk Tasholli, shkrimtar dhe publicist, Enver Hasani, profesor i drejtësisë, Azem Vllasi, politikan dhe avokat, Bardhyl Oseku, poet.

Nënë e 7 fëmijëve, ministre që nga viti 2005, e lindur në Bruksel: kush...

Ajo nuk ishte në rendin e parë të kandidatëve për t'u bërë kryetare e Komisionit Europian. Por pas samitit dramatik në Bruksel, ku të...

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.