Thursday, 9. April 2020

Fytyra & Zëra

Gjenerali Rahim Ademi: Filmi për luftën e Kroacisë – një falsifikim i turpshëm

Gjenerali kroat Rahim Ademi, i cili është me origjinë nga Kosova, ka thënë se filmi kroat për gjeneralin Ante Gotovina është fyes dhe nuk e pasqyron të vërtetën e luftës për çlirimin e Kroacisë. Ademi kritikoi sidomos kultin e personalitetit që filmi e ndërton për Ante Gotovinën. Kështu, sipas tij, nuk kanë vepruar as regjisorët me figurën e Titos në filmat partizanë.

Mbi 100 milionë dollarë investime kryesisht në inteligjencë artificiale: kush është Rudina Seseri, njëra...

Të pakta janë gratë në fushën e biznesit në Shtetet e Bashkuara, që kanë arritur suksesin e Rudina Seserit. Ajo është themeluese dhe partnere...

Austria bëhet me qeveri: dy parti krejtësisht të ndryshme lidhin koalicion, një boshnjake do...

Partia Popullore e Austrisë (ÖVP) dhe të Gjelbrit kanë vendosur të krijojnë një koalicion për të qeverisur Austrinë. Këtë e bënë të ditur në...

Marina Abramoviq: «Sllavët nuk janë demokratë!»

Marina Abramoviq është mbase artistja më e njohur në botë. Me performansat e saj artistike ajo tërheq vëmendjen e publikut të gjerë. Në veprat...

I frikësuar nga Erdoani: kryetari i Sarajevës nuk e pranon në takim kryetarin e...

Ekrem Imamollu, kryetari i ri i Stambollit, të cilit u përpoq t’ia grabis fitoren partia e Rexhep Taip Erdoanit, ka ardhur për vizitë në Sarajevë. Stambolli dhe Sarajeva janë qytete të vëllazëruara dhe kanë lidhje të ngushta. Por kryetari i Sarajevës Abdullah Skaka nuk e ka takuar homologun e tij turk – me gjasë nga frika se mund të zemërohet Erdoani. Një shembull më shumë se sa i rrezikshëm është ndikimi i pushtetit të Erdoanit në Ballkan.

«Cicero» nga Prishtina: Iliaz Bazna ishte njeriu i Hitlerit në Stamboll

Iliaz Bazna, i njohur si Elyesa Bazna, konsiderohet si spiuni më i famshëm turk. Ai erdhi në Turqi nga Kosova në fillim të shekullit XX, atëherë kur Perandoria Osmane po largohej nga Ballkani. Një film i ri turk tani thur legjenda të reja për Iliaz Baznën. Detaje mahnitëse nga një portret i botuar në gazetën gjermane «Süddeutsche Zeitung».

Sllobodan Handke

Çmimi Nobel për letërsi sot e humbi shkëlqimin moral duke rënë në duart e një adhuruesi të kriminelëve serbë të luftës. Juria e Stockholmit mori një vendim skandaloz.

Albin Kurti në «Frankfurter Allgemeine Zeitung»: «E respektoj dhe e dua shtetin e Kosovës»

Gazeta gjermane «Frankfurter Allgemeine Zeitung» ka folur me shefin e Vetëvendosjes mbi planet e tij në rast se bëhet kryeministër i Kosovës. Ai ka paralajmëruar qeverisje me duar të pastra dhe ka lavdëruar ambasadorin amerikan në Prishtinë për angazhimin e tij kundër korrupsionit. Për Hashim Thaçin, të cilin e quan të korruptuar, Kurti ka një porosi: «Më së miri të tërhiqet nga posti i presidentit dhe nga politika».

Një histori e bukur nga politika zvicerane: si shkoi kryetari i socialdemokratëve në festën...

Më 20 tetor në Zvicër do të mbahen zgjedhjet parlamentare. Fushata tashmë ka filluar, e majta kritikon pabarazinë sociale dhe kapitalizmin, e djathta mbron...

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.