Monday, 24. June 2019

Beletra

Atdhe të vetëm

Unë e urrej krejt njerëzimin, prej tij largohem çmendurisht Atdhe të vetëm, vetëm timin E kam të shkretëtirtin shpirt. Më duket çdo njeri i tepërt dhe monoton me plot...

Neonatus*

Vjen njeriu Pa flokë Pa dhëmbë Pa emër Në takimin e parë mëson të qajë   I jap emër Ma merr edhe mbiemrin I japë ajër Ujë e bukë të përsheshur Ma merr zemrën Mish...

Kam bredhur shumë rrugë

Kam bredhur shumë rrugë, shumë shtigje kam çelur kam lundruar njëqind dete, njëqind lumenj kam hedhur.   Dhe në çdo anë kam parë vargan të trishtë të mjerësh, kokëfortë e vetullvrenjtur, sarhoshë...

Poezi

Xhazi vrau vetveten Por, mos lejoni që poezia të vrasë vetveten Mos ki frikë Nga ajri i ftohtë i natës Mos i përfill institucionet Kur i kthen dorëshkrimet nga...

Më lini të qaj

Më lini të qaj Për çdo gjë timen   Për dashurinë Që s`arriti të bëhet Kurrë dashuri   Për ujëvarat e shpirtit Që dënesin Kur toka fshan   Për dritën e besimit Të pirë në rrugë   Më...

Zhdukja e syrit

Më thua do të trokisja Gjithë derisa do të kisha Edhe me gisht do të trokisja Derisa do ta nxirrja   Por drejt meje erdhi Një njeri i verbër: “Lëre thoin...

Njollë

Ne s`na zuri gjumi, të shtrirë ishim në orën e kurdisur Të dhimbjes Dhe akrepat i harkuam si kallamat, Dhe ata u kthyen vrikthi e kohën fshikulluan Deri...

Ajo që i kërkoi grim Mbretëreshës angleze: Safija, një grua shqiptare me ndikim të...

Ajo erdhi nga një fshat shqiptar në Stamboll dhe u bë gruaja më e dashur e Sulltan Muratit III. Safija i liroi shumicën e të burgosurve, i dha urdhër një eunuku që të mos i ekzekutojë prostitutat, vuri në dispozicion pasurinë e saj për rregullimin e topave për luftë. Por kapitulli më mahnitës i karrierës së saj është korrespondenca dhe bashkëpunimi me Mbretëreshën e Anglisë, Elisabeth I., e cila i dërgoi shumë dhurata, mes tyre një pajton (araba) prej ari dhe një mace të zezë angleze. Nga sundimtarja angleze Safija kërkoi grim për fytyrë dhe duar.

20 thënie të Fjodor Dostojevskit

Duhet ta duash jetën, më shumë se sa vetë kuptimin e jetës. Hedhja e një hapi të ri, nxjerrja nga goja e një fjale të...

Dy fije fletë

Të ma prekësh zemrën Fytyrën dyll të verdhë- këmbët plumb As t`ia mbath shelgjishtes as të fle n`kasollë   Në duart e mia flokë kujtimesh- në buzë Buzët...

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.