Wednesday, 29. January 2020

Vjosa MUSLIU

Avatar
22 POSTIME 0 KOMENTET

Shamia që mbulon të gjithë

Të gjitha vendet e BE-së – pavarësisht se garantojnë të drejtat themelore në sistemet e tyre sekulare – e kanë rregulluar çështjen e bartjes së shamisë në institucione publike varësisht nga veçoritë e tyre politike, sociale, ekonomike e të sigurisë. Në këtë mënyrë, edhe në rastin e Kosovës, rregullimi i kësaj çështje, do të duhej të reflektonte kontekstin dhe argumentet e grupeve të interesit.

Papërgjegjësi dhe injorancë në diskursin publik

Në vorbullën e informacionit të pakontrolluar është e rëndësishme të ruajmë jo vetëm shendëtin tonë mendor si lexues, por edhe të ruajmë minimumin e njerëzillëkut kur përdorim dhe shpërdorim «fjalën së lirë». Në arenën publike «kafja» është institucioni suprem ku krijohet debati politik, elitar dhe intelektual në Kosovë. Në «kafe» analizohet, komentohet, gjykohet, dënohet, nxirren ekspertiza mjeko-ligjore.

Ndeshja e turpit!

Kosova është ekip i ri në këtë garë. Duhet ta mbështesim fort e më fort. Por jo duke brohoritur për vrasje. Duhet të dëshmohet qartë se Kosova është bërë pjesë e futbollit ndërkombëtar për të luajtur, jo për të vrarë!

Pesha e fajit të konsumit

Shënime për L., konsumerizmin kapitalist dhe problemet e fajit të botës së kamur.

Gruaja si problem

Dy fjalë për 8 Marsin, «muhabetet e burrave» dhe patriarkalizmin.

Antiamerikanizmi i provincës

«Duaje atdheun si shqiptarët Amerikën!» Kjo shprehje tiranase më është kujtuar shumë këtyre ditëve kur plasi zhurma për antiamerikanët dhe antiamerikanizmin. Në 16 vite...

8 vjet papërgjegjësi

Këtë javë Kosova shënon tetëvjetorin e pavarësisë. Për dallim prej viteve të kaluara, këtë herë festohet dhe protestohet në të njejtën kohë, të dyja...

«Dilni rrimë!»

Papunësi! Rëndë, shumë rëndë! Nuk ka çka bën njeriu. Ankesa për papunësi është bërë si refren i kasetave të prishura dikur. Duke qenë se...

Viti i mbrapshtë

2015-tën kosovarët e nisën të drobitur nga zgjedhjet e përsëritura. Rezultati ishte ardhja në pushtet e një kryeministri me paterica, derisa kryeministër de fakto...

Të zhdukesh në dhjetor

Xixa, muzikë, bredhë të vitit të ri, borë natyrale dhe jo-natyrale. Pazare Krishtlindjesh në qytete milionëshe plot drita apo edhe në qytete ku mezi...
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.