Sunday, 15. December 2019

Kujtim SHABANI

Avatar
529 POSTIME 0 KOMENTET

Të thuhet e vërteta për shqiptarët në Maqedoni!

Partia e Ali Ahmetit, sado e rrudhur, e ka një rol vendimtar për formimin e Qeverisë në Maqedoni. Ajo luhatet nga preferencat për partnerin e deritanishëm, deri te kalimi në opozitë. Nën presionin e situatës, lideri ka paralajmëruar nxjerrjen e disa të vërtetave të mëdha. Por, çfarë e ndalon ta bëjë këtë? Ky është një obligim ndaj opinionit dhe institucioneve.

Kur ta lexoni këtë titull…

Prej kohësh autorët po ankohen për rënien e lexueshmërisë. Para së gjithash, ka rënë leximi i librave dhe revistave, por edhe i gazetave të...

Ngushëllime për deputetët që po vdesin dhe për ata që po lindin!

Dritëro Agolli ka qenë edhe deputet në Kuvendin e Shqipërisë. Kur e kujton se cili është niveli i grupeve të tanishme parlamentare shqiptare, hidhërimi i politikanëve për vdekjen e tij dhe identifikimi me të duket një farsë.

Trupi në Luzern, koka në Cërvicë

Të shtunën e 4 shkurtit u shfaq premiera e një dokumentari për aktivitetin e një shoqate të vogël me kontribut të madh. Histori prej dekadash në 50 minuta. Mbi 300 veta e shijuan programin dhe mikpritjen e një komuniteti kërçovar në Zvicër.

Pengjet e emrit të Maqedonisë

Shqiptarët në Maqedoni nuk kanë përse t’ivuajnë pasojat e kontestit të identitetit kombëtar të maqedonasve. Ata duhet të sigurojnë garanci për shtyrjen e proceseve të integrimit.

Zürich, Zürich

Ka ca qytete në botë që identifikohen në mënyrë perfekte me vendin e tyre. I tillë, për shembull, është Stambolli, apo edhe Sidney. Ato...

Një refren me tren

Një tren i ka trazuar shpirtërat e miliona njerëzve. Një avaz i moçëm që nuk ndryshon. Opinioni i iluminuar reagon me humor, ai politik ndërkombëtar me diplomaci. Por mentaliteti i autorëve të incidentit nuk impresionohet as nga njëri, as nga tjetra.

Bora që sjell ngrohtësi

Gostia e madhe ka filluar. Qielli i nis tokës sonë pajën e saj të bardhë, duke i dhënë çdo fjolle, çdo kristali, arkitekturën e...

Homazh emigrantëve të parë shqiptarë

Shënim me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Emigrantëve. Veteranë të emigracionit shqiptar në Zvicër vijnë në vetën e parë për idenë e mërgimit, punën, gjuhën e huaj, përditshmërinë, pengjet, shëndetin, vendlindjen, dilemat, fundin...

«Njerëzit i duan klishetë»

Etienne Piguet është profesor në Fakultetin e Gjeografisë në Universitetin e Nëshatelit dhe nënkryetar i Komisionit Federal të Migracionit. Prej më shumë se 20 vjetësh ai e vrojton rrjedhën e politikës dhe të emigracionit në Zvicër. Opinioni i tij për imazhin e shqiptarëve në Zvicër.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.