Sunday, 15. December 2019

Kujtim SHABANI

Avatar
529 POSTIME 0 KOMENTET

Rama, Trumpi dhe letërsia

Presidenti amerikan dhe Kryeministri shqiptar e kanë së paku një të përbashkët. Ardhja e tyre në pushtet nxitet edhe nga përjetime personale në jetën e tyre. Këto ngjitje «aksidentale» mund ta kenë edhe koston e tyre.

Imitimi, një këshilltar i keq

I. Ta nisim nga përfundimi: Politika duhet të jetë origjinale. Edhe kur u referohet modeleve të etabluara. Akoma sot shkruhen punime shkencore për ekspeditat e...

Njëherë krimi, pastaj sistemi

Parimi «fituesi me fituesin në qeveri» është irracional. Kjo tani i shërben Gruevskit si shkak për trazira. Ndërkohë që shumica e tij është e kontestueshme. Në njëfarë mënyre, ajo i detyrohet edhe një angazhimi të errët të partive shqiptare.

«Detaje»

Skena politike shqiptare në katër plane. Ligjërim dhe aksion politik që e fyen inteligjencën e opinionit publik.

Popullata ‹non grata›

Platforma e partive politike shqiptare të Maqedonisë nga VMRO-ja quhet platformë e Tiranës, kurse nga shqiptarët ka filluar të quhet deklaratë. Sot, pas albanofobisë fshihet frika e kuadrove të kësaj partie nga burgosja. Por, pas burgosjes politike të shqiptarëve fshihet vazhdimisht albanofobia e saj.

Sa mirë që është gënjeshtër!

Për politikanët shqiptarë, shpeshherë në rend të parë është partia, pastaj qytetarët dhe vendi. Kjo ndodh në Shqipëri, në Kosovë dhe në Maqedoni.

Gjorgje Ivanovi e mprehu shpatën

Bota e përparuar i refuzon truqet e presidentit maqedonas. Gruevski dhe Ivanovi si heronj komikë po luftojnë kundër erës së re që fryn në botë dhe në vend. Ata po rrëzohen aty ku u ngritën: në raport me shqiptarët. Ky është një mësim që vlen edhe për Zaevin.

Një ndarje e vështirë

Presidenti maqedonas është konfirmuar si nyjë e krizës politike atje. Por, për zgjedhjen e tij, fajtorë janë edhe shqiptarët. Nga ana tjetër, partia e Ahmetit premton një vetëhetim! Po çfarë fshihet pas kësaj?

Të çlirohemi nga çlirimtarët!

Rexhep Qosja është ndoshta autori më kontrovers shqiptar. Në kuptimin e polemikës, por edhe të polarizimit. Kujto letrat e bujshme drejtuar Sali Berishës dhe...

Pas parlamentit në çadër – qeveria në hije

Opinioni shqiptar dhe ai ndërkombëtar janë të shqetësuar për zgjedhjet e ardhshme në Shqipëri. Opozita është në të drejtën e vet të lëvizë çdo gur për këtë kauzë. Por, ajo duhet t’u provojë shqiptarëve se e ka një vizion modern për të ardhmen e vendit.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.