Sunday, 19. January 2020

Enver Robelli

Avatar
47 POSTIME 0 KOMENTET

Vetmia e Edi Ramës dhe çakërdisja e Lulzim Bashës

Tragjedia e Shqipërisë është një kryeministër arrogant që nganjëherë s’e merr seriozisht as veten dhe një opozitë që edhe kur ka ndonjë argument të vlefshëm, s’arrin të mobilizojë qytetarët për ndryshime serioze politike, sepse i mungon besueshmëria. Çmimin po e paguan Shqipëria – me bllokim të integrimit në BE, me kërkesa nga Holanda për t’ia kthyer regjimin e vizave dhe me një fushatë nga gazeta gjermane «Bild». Sa i përket kësaj fushate: ajo s’do të ndodhte po të kishte vepruar Edi Rama pas raportimit të mediave shqiptare për skandalin e blerjes së votave. Por ato media shqiptare që nuk i kontrollon, Rama i quan kazan. Tash le të merret me kazanin gjerman.

Për pushtet Pal Lekaj e dëbon në Turqi edhe ipeshkvin e Kosovës

Vetë autokrati turk iu falënderua me emër presidentit të Kosovës për kapjen e gjashtë gylenistëve dhe dëbimin e tyre ilegal në Turqi. Nga Stambolli ka dy ditë që kryeministri i Kosovës po tallet si palaço cirku. Por kjo s’po e prish fare rehatinë e AAK-së – sepse kjo parti, e sidomos figura shahu si Pal Lekaj, për pushtet mund të bëjnë çfarëdo kompromisi – madje t’i dërgojnë jesir në Turqi në pako edhe ipeshkvin e Kosovës dhe Donika Kadaj-Bujupin si politikane për sporte të rënda.

Reagime të ashpra ndërkombëtare: Shteti i Kosovës sot trafikoi njerëz dhe kjo është e...

Eurodeputetja gjermane Rebecca Harms ka deklaruar se të dëbuarit nga Kosova në Turqi nuk kanë asnjë shans për gjykim të drejtë. Në lidhje me kidnapimin e shtetasve turq në Kosovë kanë reaguar edhe diplomatë dhe gazetarë. Korrespondenti i gazetës «Frankfurter Allgemeine Zeitung» për Ballkanin dhe Turqinë ka shkruar: «Turp për Kosovën! Prishtina u involvuar në trafikim të qenieve njerëzore».

Një kamion me rrena

«Sulmi në Berlin ishte mashtrim». Kështu e citojnë gjerë e gjatë portalet tona gazetarin gjerman Gerhard Wisnewski. Askush nuk interesohet të bëjë një hulumtim të vogël për të zbuluar se Wiskenwski është një adhurues i teorive të komplotit, antiamerikan dhe antishqiptar i regjur.

Shën Devollët dhe 40 hajdutët

Edhe rreth 30 milionë euro nga arka e shtetit për kompaninë Devolli. Pse jo? Misioni i ri po lë gjurmë të pashlyeshme në historinë e Kosovës.

Pacienti maqedonas

Dy partitë kryesore maqedonase kanë shpallur fitoren në zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Në kampin politik shqiptar duket se janë shënuar ndryshime dramatike.

Turqia është partner, nuk është armik

Sulmi ndaj Konsullatës së Republikës së Turqisë në Prizren është edhe vepër antishqiptare. Që Kosova është bërë shtet me thelb të kalbur – për këtë s’është faji i Turqisë, por i elektoratit që mashtrohet e shitet lehtë. Turqia është aleat i rëndësishëm i shqiptarëve dhe përherë duhet të jemi mirënjohës sidomos për angazhimin e Ankarasë në favor të pavarësisë së Kosovës.

Drejtësia belge gjykon të dyshuarit për vrasjen e Enver Hadrit

25 vjet pas vrasjes së Enver Hadrit të enjten në Bruksel do të fillojë procesi gjyqësor kundër Veselin Vukotiqit, Bozhidar Spasiqit dhe Andrija Drashkoviqit.

Lajme të droguara nga «vendi i shqiponjave»

Pse Shqipëria nuk po arrin të dalë nga rrethi vicioz i tregtisë me drogë?

Në kolovajzën e emocioneve

Kemi hyrë në muajin qershor dhe pothuaj të gjithë gjendemi në një kolovajzë emocionesh në prag të Kampionatit Europian të Futbollit. Kjo kolovajzë në...
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.