Thursday, 27. June 2019

dp

Avatar
5408 POSTIME 0 KOMENTET

Në Zvicër më pak të papunë

Kuota e papunësinë në Zvicër për momentin ka rënë. Por, në korrik mund të mos vazhdojë kështu. Shkruan Neue Zürcher Zeitung.   Në krahasim me muajin...

Në pritje

Kam pritur – si shkëmbi, si yll skaj horizontit – në pikëllim, vite me radhë... Larg jam, aty ku puthen jeta dhe vdekja- aty i përtyp ditët e mia...

Në Siri vritet tai-boksieri Valdet Gashi

Vldet Gashi ka shtatë muaj që i është bashkuar IS-it në Siri. Tani vëllai i tij për televizionin zviceran ka njoftuar se ai ka...

Osman Osmani përsëri në Parlamentin e Kantonit Schaffhausen

Njëri ndër emigrantët më të angazhuar shqiptarë në Zvicër, Osman Osmani, bëhet deputet në Parlamentin kantonal të Schaffhausen-it. Për herë të dytë. Siç njofton gazeta...

Na thanë

Na thanë: ju do fitoni nëqoftëse nënshtroheni, Ne u nënshtruam dhe gjetëm veç hi. Na thanë: ju do fitoni nëqoftëse dashuroni Ne dashuruam dhe prapë gjetëm hi. Na...

Përnjëherë: S'ka pensione për kosovarët

Kosovarët nuk i marrin pensionet zvicerane nëse e lëshojnë Zvicrën. Kosova nuk është ende e gatshme ta administrojë një proces të tillë. Në mes...

Debakli i një superfuqie

Turqia po e propagandon Perandorinë Osmane si faktor rendi – por në Ballkan ajo dukej zi e më zi. Përtej romaneve të Ismail Kadaresë mungon dija mbi atë se si dukej Ballkani në kohën e sundimit osman. Prezantimi zbukurues siç po e bën Turqia e sotme nuk i përgjigjet realiteteve: dështimi i atëhershëm shtetëror osman është barrë e rëndë për rajonin deri në ditët e sotme.

Duke pritur barbarët

Ç’po presim ne të mbledhur te ky shesh? Barbarët do të mbërrijnë sot këtu. Përse Senati rri pa punë sot, Dhe senatorët ligjvënës ç’presin? Barbarët sot që larg...

Politikani shqiptar në Zvicër – Blerim Bunjaku – ndërron partinë

Ai deri vonë ishte anëtar i kryesisë së Partisë Popullore Evangjeliste në Winterthur – EVP. Pas disa mospajtimesh të pashmangshme me të, Bunjaku kalon...

Një rrugë në Tiranë

Ka një rrugë në Tiranë që ju nuk e njihni. Kalo rrugën «Hakmarrja», pa kthyer kokën: sajohen në ajër gjarpërinjtë e gjakut. Sapo hyn në «Urrejtje» hidh në ajër...
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.