Saturday, 20. July 2019

dp

Avatar
5408 POSTIME 0 KOMENTET

Lule

Sonte më lajmëruen se ka vdekë një njeri Prandej jam i trishtueshëm, Lule. Dashunia ashtë e vetmja shtyllë guri Kur andej gardhit fluturojnë Shëgjetat e akullit. Dy zemra bashkë...

Filozofi Sllavoj Zhizhek: Myslimanët duhet t’i respektojnë vlerat e Europës

Filozofi majtist slloven Sllavoj Zhizhek lavdëron kancelaren konservatore Angela Merkel për pranimin e refugjatëve, kritikon majtistët e verbër dhe kërkon një kulturë të re prijetare, të cilën duhet ta respektojnë edhe myslimanët. «Ata nuk mund të vijnë te ne dhe të jenë pjesë vetëm e anës së këndshme të Europës», thotë Zhizhek.

Zvicra e imtësirave …

Përshtypje nga një vizitë në Zvicër. Mos e humbisni rastin ta vizitoni atë, por as mos e teproni kurrë me qëndrimin aty.

EKSKLUZIVE: Rreth 100 intelektualë serbë mbështesin kryetarin e Akademisë, i cili tha se Kosova...

Në Serbi po vazhdon debati për deklaratën e kryetarit të Akademisë së Shkencave Vladimir Kostić në lidhje me Kosovën.

Këndimi i dashurisë së madhe

Kur të ruajta më ra një gur mbi krie, e ka vëra më iktin trutë. Kur të gjegja m’u los zëmra, e të tërë e dirsijta kur më dhe dorin. Nani...

Parlamenti i ri i Zvicrës: një kurde, një ish-shef i OSBE-së në Kosovë, shumë...

5 fakte pas zgjedhjeve parlamentare në Zvicër.

Vegim

Kur hëna po trishtohej dhe serafinët qanin, Në ëndërrim, mes lulesh, në dorë harkun mbanin, Po treteshin e shkisnin ca vjollca në mbarim, Mbi...

Moti politik i Zvicrës do të jetë më i acartë

Në zgjedhjet parlamentare të Zvicrës më së shumti mandate ka fituar Partia Popullore (SVP), një grup popullistësh antieuropianë dhe nxitësish të urrejtjes kundër të huajve – sidomos kundër shqiptarëve. Megjithatë, zhvillime dramatike nuk mund të priten për shkak se sistemi politik i këtij vendi është i qëndrueshëm.

Zoti Kryeministër, populli është falënderues, por jo injorant!

Pas koncesioneve të bëra nga ana e Kosovës, nuk duhet të kërkohet më shumë nga populli. Të presim njëherë njohjen nga Serbia, pastaj e jetësojmë Asociacionin.

Friedrich Schilleri shpjegon politikën e Kosovës

Një koment me citate të shkrimtarit të famshëm gjerman për krizat dhe mizat politike në viset e Ilirisë.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.