Wednesday, 26. June 2019

dp

Avatar
5408 POSTIME 0 KOMENTET

Gratë

Dhe e gjatë e pambarimtë biseda e grave, duket diçka e parëndësishme, kështu mendojnë burrat; as ata s'e imagjinojnë që kjo është biseda që e mban botën në orbitën e...

Zviceranët – më të pasur se kurrë

Në total, popullata më 2014 kishte një pasuri të pastër prej 3'335 miliardë frangave. Me këtë ishte thyer edhe rezultati më i mirë ndonjëherë i një viti më parë. Cilat janë arsyet për këtë?

Dilerët e rinj shpeshherë bëhen recidivë

Më shumë se 30 për qind e trafikanëve të drogës vijnë përsëri në konflikt me ligjin. Sa më i ri të jetë delikuenti, aq më i lartë është rreziku i përsëritjes.

Ajo ishte vetëm 28-vjeçare kur u vra nga duart barbare…

Venediku i jep lamtumirën Valeria Solesinit, e cila u vra në Paris nga terroristët islamikë.

Shtohen deliktet seksuale te të rinjtë në Zvicër

Del një studim i dytë mbi përvojat e dhunshme të të rinjëve zviceranë nga kantoni i Vaudit. Rezultatet janë të përziera.

Imigracioni i frikëson zviceranët më shumë se gjendja ekonomike

Në shumicën e vendeve si probleme kryesore konsiderohen fuqia blerëse, papunësia, korruksioni. Kurse në Zvicër – migracioni.

Mostari, qyteti që Daytoni e shndërroi në deponi

Njëzetë vjet pas marrëveshjes paqësore në Bosnjë, Mostari - dikur emblemë e shpresës - është shndërruar në simbol të stagnimit: kroatët në njërën anë, boshnjakët në tjetrën, dhe, po, minj gjithkah, shkruan «Foreign Policy Magazine».

Kthimi në gjithësi

Për çdo ditë Prej meje shkëputet nga një copë: Orë për orë Flok për flok Puthje për puthje Përplasen në pafundësi: Vetëm sytë e mi nuk plaken E dashur Derisa drita jote...

Dhjetë barsoleta hebraike

Kultura gjermano-hebraike është e pasur: ajo shtrihet së paku nga filozofi Moses Mendelssohn deri te Franz Kafka. Deri në vitin 1933 një e treta e nobelistëve gjermanë ishin me origjinë hebraike. Kjo botë nuk ekziston më, sepse e ka shkatërruar nazizmi. Por ka mbijetuar humori hebraik.

«Unë isha peng i ISIS-it! Ata më shumë i frikësohen unitetit tonë se sa...

E kam marr vesh në Siri se «Shtetit Islamik» i digjet zemra që të provokojë hakmarrje. Nuk duhet të biem në grackën e tij.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.