Monday, 6. April 2020

dp

Avatar
5408 POSTIME 0 KOMENTET

«Süddeutsche Zeitung»: Kush i vë në dyshim kufijtë në Ballkan, rrezikon dhunë dhe tradhton...

Me konceptin e ndryshimit të kufijve u jepet të drejtë pa kurrfarë zori atyre nacionalistëve që në luftërat e viteve ’90, të cilët përkundër gjithë brutalitetit nuk arritën të arrijnë cakun e shteteve etnikisht homogjene. Si fajtore kryesore përmendet Federica Mogherini.

Në prag të samitit në Berlin Vuçiq e quan Kosovën «djep të rrjeteve të...

Në një intervistë tepër të gjatë dhënë gazetës gjermane «Frankfurter Allgemeine Zeitung» (FAZ), presidenti serb Aleksandar Vuçiqi nuk pranon të dënojë gazetat serbe që shqiptarët vazhdimisht i etiketojnë si «šiptari» dhe thotë se sikur ai ta pranonte Kosovën mund të arrestohet për shkelje të Kushtetutës. Intervista është një shou pa shumë përmbajtje.

Shkojmë në Berlin – pak duke qarë e shumë të përçarë

Krerët e Kosovës dhe të Shqipërisë shkojnë në Berlin si të injoruar nga vendet e fuqishme të BE-së. Arsyet duhet kërkuar në Prishtinë dhe Tiranë, në radhë të parë. Vajtimet e tyre nuk do t’i marrë askush seriozisht. Kur nuk i kryen punët si duhet në shtëpi, vajtimi në Berlin mund të ketë efekt për disa sekonda vetëm në ndonjë qebaptore ballkanike në kryeqytetin gjerman.

Gazeta prestigjioze gjermane: Serbia nuk e ka vendin në BE!

Një ditë para fillimit të takimit në Berlin, gazeta «Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung» shkruan se për aq kohë sa në Serbi mediat e kontrolluara nga Vuçiqi shpifin kundër Bashkimit Europian Serbia nuk e ka vendin në BE. Për aq kohë sa shumica e duan Rusinë kurse BE-në e quajnë një shoqatë të miqve të shqiptarëve dhe lobi të homoseksualëve, Serbia nuk është kandidate e përshtatshme. Gazeta gjermane shkruan se tani për tani vetëm Maqedonia e Veriut e ka merituar të shpërblehet me fillimin e negociatave për hyrje në BE. Shqipëria nuk përmendet.

Fati i mërgimtarit

Para përmendores së Gëtes Ti i bronztë më flet E ferrit Të Dantes Unë i ujit Flas për zogjtë E territ Për mua A s`e ka pasur rrethin E dhjetë Po mplakem Po flakem E zogjtë...

Alarm në ahurin e politikës primitive kosovare

Sot pamë shfaqjen e radhës të institucioneve të Kosovës. Shfaqja ia kaloi çdo përfytyrimi neveritës. Çfarë u dëgjua kishte cilësi të kafehanes së pistë ballkanike. Ligjet që u shkelën, njerëzit që u rrëmbyen, një shërbim i huaj sekret që në Kosovë veproi si në bahçe të babës – këto janë të parëndësishme në shtetin e Kosovës.

Si ia arriti Vuçiqi të hipnotizojë bashkësinë ndërkombëtare dhe të militarizojë Serbinë

Raporti i Nismës Europiane për Stabilitet përshkruan se si Serbia po armatoset dhe po shkakton tensione në Ballkan sidomos duke kërcënuar me intervenim në veri të Kosovës. Kryediplomatja e BE-së Federica Mogherini dhe ekipi i saj nga shumica e vendeve anëtare të BE-së konsiderohen mendjelehta.

«BE të mbyllë debatin për ndryshimin e kufijve të Kosovës dhe t’i kërkojë Vuçiqit...

Nisma Europiane për Stabilitet (ESI), një organizatë analizash me seli në Berlin, ka botuar një raport mbi debatet për ndryshimin e kufijve të Kosovës – me propozime konkrete për të hapur rrugën drejt integrimit të rajonit të Ballkanit në BE, por pa i prekur kufijtë.

Letër tezes Europë

E dashur tezja Europë, Unë po të shkruaj në emër të kushërinjve tuaj të varfër të Ballkanit Perëndimor: Serbisë, Malit të Zi, Bosnjë-Hercegovinës, Maqedonisë, Kosovës,...

Në shekullin e brishtë engjulli zbret në tokë

Ule një çerek krenie kokën. Mos kërko djallin këtu! (është më i zi se kudo në botë) Bashkoi: bebëzën e hudhur në qiell me atë të mbjellë në...
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.