Wednesday, 26. February 2020

dp

Avatar
5408 POSTIME 0 KOMENTET

Flatrimi i qerpikëve

Flatrat e shikimit të blertë në sy- Hije t`kangës sime n`qerpikun tand. Dyert e dhimbjeve prore don me i ndry Nji za i heshtun n`krahnor që rri...

Një ndëshkim në Ohër që do t’ia kishin zili edhe diktaturat më mizore

Gjobitja e një shtetasi zviceran me etni shqiptare nga një gjykatës në Ohër vetëm pse shpalosi një flamur shqiptar, tregon anën e errët të shtetit maqedonas. Gjykatësi Bojan Martinoski madje ia ka ndaluar «keqbërësit» edhe hyrjen për 5 vjet në Maqedoninë e Veriut. Kundër kësaj mizorie juridike duhet të distancohet sidomos Stevo Pendarovski, i cili po kërkon votat e shqiptarëve për t’u bërë president dhe po premton se synon një shtet ku nuk do të ketë padronë dhe qiraxhinj. Sa të ketë gjykatës si Martinoski në shtetin maqedonas, ky mbetet një premtim bosh.

«Air Albania» ose «Hallall Airlines» me pilotë e pasagjerë të bërë synet, të cilët...

Duket se «Turkish Airlines» synon që përmes ilmihallëve mbi ushqimin të tregojë se Shqipëria është vetëm një krahinë e Anadollit. «Revolucioni kulturor» i Erdoanit po shtrihet aty ku nuk ka rezistencë. Raki Skrapari në avionin e «Air Albania», i cili bart emrin e ortodoksit Lasgush Poradeci? E paimagjinueshme! Vetëm nëse e kontrabandon bektashiu Ilir Meta me ndihmën e katolikut Edi Rama.

Krekosja e Haradinajt pas Berlinit

Mbi polemikat shqiptare pas Samitit të Berlinit: përse më shumë duhet besuar Edi Ramës se shefit të qeverisë së Kosovës me 99 zëvendësministra?

Sonet

Kur, në seanca t`heshtura të mejtimit Thërras figura t`ëmbla që jan` zhdukur, Pshertij me mall, ia nis sërish vajtimit Për gjith sa desha, e vjett e mi,...

Nëntë muaj të humbur me thashetheme për «korrigjime të kufirit», tallje me Luginën e...

Samiti në Berlin qortoi Hashim Thaçin dhe Edi Ramën për arsye se u bënë pjesë e një aventure politike, duke i shkaktuar dëm Kosovës dhe Shqipërisë. Dështimi i tyre i tanipërtanishëm duhet të jetë mësim për shoqëritë shqiptare.

«Spiegel Online»: Merkel kyçet në problemet e Ballkanit, por s’ka çfarë i ofron rajonit...

Portali gjerman «Spiegel Online» ka arritur të sigurojë draftin e deklaratës që do të publikohet pas Samitit të Berlinit. Aty thuhet: «Serbia dhe Kosova pajtohen për të rifilluar dialogun për normalizim». Kjo deklaratë nuk është e përshtatshme për të përhapur optimizëm. Kritikët e Angela Merkelit theksojnë se ajo nuk ka një ide se si të normalizohen raportet mes Prishtinës dhe Beogradit.

Misioni i vullnetarëve të vdekjes në mes të dështimit dhe ngadhënjimit

Libri «Një shqiptar në CIA» sjell sekretet e misionit të parë kundër komunizmit shqiptar. Autori Bashmir Xhemaj, po si kryepersonazhi i tij, hyn me parashutë në publicistikën dokumentare të Kosovës, por derisa për misionin e Destan Berishës është dashur të kalojë gjysmë shekulli që të realizohet, frytet e punës së Xhemajt shijohen nëpërmjet leximit të kësaj vepre.

Kosova

A vdes Kosova? Oh, ç`është ajo flakë në Kosovë? Përse s`ndihet kitara? Ku janë vallet e jevgjve? Dy duar të hekurta Dy duar kasapësh Gjak njeriu kërkuan Gjak poeti fituan A vdes...

Kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan

Tre deputetë gjermanë - Peter Beyer, Josip Juratoviq dhe Manuel Sarrazin - kundërshtojnë tre aventurierë ballkanikë: Aleksandër Vuçiqin, Hashim Thaçin dhe Edi Ramën. Tre deputetë gjermanë - Peter Beyer, Josip Juratoviq dhe Manuel Sarrazin - kundërshtojnë tre aventurierë ballkanikë: Aleksandër Vuçiqin, Hashim Thaçin dhe Edi Ramën. Në një editorial të përbashkët në gazetën «Frankfurter Allgemeine Zeitung» politikanët gjermanë theksojnë se nëse në Samitin e Berlinit mungon vullneti serioz për përparim, atëherë në tavolinë nuk do të jetë më perspektiva e hyrjes në BE për Serbinë dhe Kosovën.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.