Thursday, 9. April 2020

dp

Avatar
5408 POSTIME 0 KOMENTET

Çfarë heronj u duhen shqiptarëve?

Nuk është hero, as viktimë ai që plaçkit vendin. Heronj janë qytetarët e lirë, të cilët bëjnë ndryshime të mëdha e pozitive, duke e bërë të mundshëm një shtet funksional dhe social. Poshtërim i një shoqërie nuk është vetëm kur atë e plaçkitin politikanët, siç ndodh në Kosovë që nga viti 1999. Poshtërim është kur kjo vjedhje masive mbulohet me përmendore heronjsh, me «akademi përkujtimore» mbi «epopetë» dhe «betejat legjendare» ose me rendimente mariuane si në Shqipëri.

Lukas Mandl – një kandidat edhe i Kosovës në Parlamentin Europian

Politikani austriak Lukas Mandl është një mbështetës i madh i Kosovës në Parlamentin Europian. Që kjo përkrahje të vazhdojë, Mandl meriton përkrahje nga komuniteti shqiptar në Austri në zgjedhjet për Parlamentin Europian këtë fundjavë.

Zëri i Arabisë

Ka vdekur në moshën 92-vjeçare Arnold Hottinger. Ai ishte njohësi mbase më i mirë i botës arabe në gazetarinë gjermanishtshkruese. Me raportimet e tij janë rritur gjenerata të tëra të zviceranëve, gjermanëve e austriakëve. Hottinger ishte korrespondent i shkollës së vjetër – nga ata që gjërat i shpjegojnë hollësisht dhe jo vetëm me tituj premtues. Ky orientalit i shquar fliste arabishten letrare – dhe shtatë dialekte arabe.

Elegji në re-minore

Asasit janë të qimë nane As më vrasin As më lënë të gjallë Merka i ka si fëmijët e vet Gugatje pëllumbash Dëgjohen te fqinjët Edheasit Po të kishin zemër Edhe do...

Demokracia «allaturka»

Nën presionin e Rexhep Taip Erdoanit autoritetet elektorale turke kanë vendosur të përsërisin zgjedhjet në Stamboll për shkak se rezultati nuk i pëlqente sundimtarit.

Preludium III

Shtyne qeben e shtratit, E shtrime n`shpindë pritshe, Koteshe dhe kundrojshe natën si zbulonte Mija pamje të shurdhëta Prej t`cilëve shpirti t`asht brumosë; Ato tavanit kanë lodrue. E kur tanë...

Në kujtim të Marte Tunaj

Asht vjeti 2019. Lufta u kry në vjetin 1999. Shih ti tash statusat në Facebook! Politikanëve tanë iu paska dashtë nji dëshmi para kongreseve...

Në Serbi ultranacionalistët i ndjekin bukëpjekësit shqiptarë si nazistët në vitet ’30 hebrenjtë –...

Një fushatë e të djathtës ekstreme serbe kundër bukëpjekësve shqiptarë po merr përmasa fashiste. Në Kosovë e Shqipëri lëre që po heshtin pushtetarët, por edhe opinioni publik.

Vuçiq: Kosova do ta fitojë pavarësinë në tërë territorin e saj, por jo me...

Kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka deklaruar se pas dështimit të planit të tij për ndarjen e Kosovës, pavarësia dhe sovraniteti i Kosovës do të shtrihen në tërë territorin e saj.

Qasja e Gjermanisë ndaj Kosovës: pa plan, por me shumë leksione morale

Kancelarja gjermane Angela Merkel me të drejtë i frikësohet ndryshimit të kufijve në Ballkan, por nuk ka një ide se si ta zgjidh kontestin mes Kosovës e Serbisë për shkak se nuk është e gatshme të përdorë krejt ndikimin politik për t’ia bërë të qartë presidentit serb: asnjë milimetër integrim në BE pa e pranuar Kosovën!
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.