Tuesday, 24. September 2019

administrator

Avatar
166 POSTIME 0 KOMENTET

«Turqit po e pushtojnë Gjermaninë si kosovarët Kosovën: me natalitet më të lartë»: Socialdemokratët...

Ka disa vite që Thilo Sarrazin tërheq vëmendjen e opinionit gjerman me akuza të ashpra kundër të huajve në Gjermani. Sarrazin është anëtar i...

Të tërbuar kundër Merkelit

Kancelarja gjermane është dridhur për herë të tretë. Dhe kritikët e saj primitivë kanë filluar të festojnë fundin e saj. Në epokën e internetit edhe mediat e luajnë lojën e tyre të pamëshirshme. Po jetojmë në kohën kur dobësia nuk durohet, por shfrytëzohet për përçmim të tjetrit. Por momentet e dobësisë na tregojnë se nuk ekziston trupi post-heroik, siç mund të supozojnë turmat e internetit.

Ambasadorja e Beogradit në Bernë sulmon historianin Oliver Jens Schmitt, i cili shkroi se...

Ambasadorja Snezhana Jankoviq shkruan se Serbia e ka «çliruar Kosovën» më 1912. Gjasat që reagimi i diplomates serbe do t'i bëjë përshtypje historianit zviceran janë minimale, por letra e saj dërguar gazetës «Neue Zürcher Zeitung» tregon se diplomacia serbe është tejet vigjilente dhe nuk ngurron edhe të manipulojë «në emër të interesave nacionale». Ndërkohë diplomacia kosovare sidomos në Europën Perëndimore ende nuk arrin të belbëzojë të vërtetën.

Një rebel zviceran

Lukas Bärfuss, autor i katër romaneve, dy vëllimeve me ese, i 19 pjesëve teatrale dhe bartës i 21 çmimeve tani është nderuar me çmimin kryesor të letërsisë gjermane - atë të Georg Büchnerit, i cili po ashtu ishte një rebel si Bärfuss. Drama «Neurozat seksuale të prindërve tanë» e Lukas Bärfuss është shfaqur më 2015 në Teatrin Kombëtar në Tiranë.

Me «karakter vullkanik»: Çfarë mund të pritet nga kryediplomati i ri i BE-së, spanjolli...

Nominimi i ministrit të Jashtëm spanjoll Josep Borrell ka shkaktuar reagime të ndryshme – në Kosovë shumë njerëz janë të shqetësuar, sepse Madridi kundërshton shtetësinë e Kosovës, disa vëzhgues të huaj supozojnë se tani Borrell do të jetë i detyruar të bisedojë edhe me politikanët kosovarë.

Zoologu ambasador që ia acaroi nervat presidentit Trump

Sir Kim Darroch është ambasador i Britanisë së Madhe në Washington. Për shkak të kritikave të brendshme të tij kundër kabinetit të Donald Trumpit ai është vënë në shënjestër nga presidenti amerikan.

Arratisje nga Srebrenica: Udhëtimi i tmerrshëm i tre vëllezërve

Hasan Hasanoviç e mban mend mirë se si dhe vëllezërit e tij nisën udhëtimin e tmerrshëm nga Srebrenica për t’iu arratisur forcave serbe të Bosnjës në korrik 1995, por njëri vëlla u qëllua për vdekje dhe tjetri u plagos rëndë, duke i mbetur këtij të fundit të përpiqej ta transportonte vëllanë e tij drejt një vendi të sigurt.

Imagjinatë në B.

Mes shtyllave të njollosura nga tymi, në shkallën e fundit të ndërtesës pa kupolë, ose në ballkonin pas parmakut, një burrë që e njoh, thotë: Qani njerëz,...

Valle

Valle - nganjëherë dashuria ndalet aty ky syri fiket shpejt, dhe ne shohim në syrin e saj të fikur lehtë. Nga oxhaku tym i ftohtë fryn në qerpikët tanë; dhe...

Për përvjetorin e vdekjes sime

Çdo vit, pa e ditur, kaloj nëpër ditën Kur flaka e fundit ma bën me dorë Dhe bie qetësia Ajo udhëtare e pandalshme Si rrezja e një...
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.