Monday, 6. April 2020

administrator

Avatar
282 POSTIME 0 KOMENTET

38 vjet pas një nate të ftohtë janari

17 janar 1982: Në përvjetorin e vrasjes së Jusuf Gërvallës, Bardhosh Gërvallës dhe Kadri Zekës vrasësit janë të lirë, të vrarë ose të vdekur. Dëshmitarët eventualë - nëse ekzistojnë - mund të lexojnë këtë tekst - tani. Kosova e çliruar dhe e pavarur nuk ka treguar aspak interesim për të zbuluar vrasësit e Jusuf Gërvallës dhe shokëve të tij. Nuk ka treguar Kosova interesim për bashkëpunim me autoritetet gjermane, të cilat dosjen Gërvalla e mbajnë ende të hapur. Për aq kohë sa nuk vepron drejtësia për të involvuarit e mundshëm vlen parimi i pafajësisë, por jo i amnistisë.

Funksioni i kryetarit të Kuvendit të Kosovës do të ishte mirë të reformohej sipas...

Kryetari i Kuvendit të Kosovës moderon mbledhje. Kompetencat e tij nuk janë vendimtare për jetën politike. Ai nuk mund të vendosë krye në vete as për vizita deputetësh në botën e jashtme. Rrjedhimisht, ky post duhet të çmitizohet nga përshtypja e krijuar se na qenkësh funksion i të njëjtit rang si ai i presidentit dhe kryeministrit. Zvicra e ofron një model interesant për këtë post - duke e përfshirë edhe opozitën.

Nga ëndrra në kllapi: mbi telenovelën e koalicionit

1. 26 dhjetori: ose çka s’deshëm atëherë, e duam tani – një lojë e ndyrë e LDK-së Franz Josef Straussi, politikani i famshëm dhe i...

Sot, në përvjetorin e masakrës së Reçakut, Edi Rama nuk duhej të heshtte…

...por, për fat të keq, heshti, sepse si shumë politikanë shqiptarë edhe ai inatet e momentit, grindjet, fjalosjet e keqkuptimet me politikanët e Kosovës i konsideron më të rëndësishme se sjelljen prej burrështetasi që sheh pak më larg se ndonjë takim rajonal. Ai mund të ndihet i ofenduar, sepse lukunia e patriotëve të rrejshëm kosovarë e shpalli tradhtar pas samiteve të fundit mbi të ashtuquajturin «Schengen ballkanik». Por një politikan syhapur nuk i nënshtrohet idiotëve të Facebookut. Ai sot do të duhej madje të ishte në Reçak. Bashkë me familjarët e viktimave. Do ta njihte pak më mirë Kosovën dhe do të ishte një rast i mirë ky që nga ai vend, nga sheshi me varret e njerëzve të Reçakut, t’i falënderonte mijëra kosovarë për solidaritetin e madh me Shqipërinë pas tërmetit në fund të nëntorit.

Zgjidhja e mundshme: Glauk Konjufca zëvendëskryeministër, LDK kryeparlamentarin deri në zgjedhjen e presidentit me...

Isa Mustafa dhe Albin Kurti gjenden para çastit vendimtar: ose marrin vendim për të krijuar koalicion ose duhet ta ndërpresin sa më shpejt terrorizimin e qytetarëve të Kosovës, sepse gjendja edhe ashtu është dramatike. Dhe këtë nuk po e tregon vetëm vrasja e personave që mendohet se kanë qenë dëshmitarë të Gjykatës Speciale. Buxheti i pamiratuar, negociatat e vështira me Serbinë, kaosi në raportet me Shqipërinë, aktakuzat e pritshme të Gjykatës Speciale, pozita e rëndë e Kosovës në arenën ndërkombëtare – këto janë çështje urgjente! Mustafa dhe Kurti duhet të marrin përgjegjësi ose të ndërpresin telenovelën e negociatave. Boll më me këtë tmerr! Boll më me tallje të qytetarëve. Propozimi i LDK-së, të cilin po e sjellim këtu ekskluzivisht, dhe ai i VV-së që u bë publik sot mund të harmonizohen. Duhet vetëm vullnet.

Mjekët e gjenetikës dekodojnë helmin e gjarprit kobra

Më shumë se 100 mijë veta vdesin çdo vit nga kafshimi i gjarprit. Tani një ekip mjekësh ka analizuar helmet e kobrës nga Azia...

Të luftosh kancerin me qelizat e tua: shkencëtarët zviceranë zhvillojnë terapi të reja

Njëra ndër qendrat kryesore në Europë për luftimin e kancerit gjendet në Lausanne të Zvicrës. Klinika e Onkologjisë e Centre Hospitalier Universitaire Vaudois (Chuv)...

Mbi 100 milionë dollarë investime kryesisht në inteligjencë artificiale: kush është Rudina Seseri, njëra...

Të pakta janë gratë në fushën e biznesit në Shtetet e Bashkuara, që kanë arritur suksesin e Rudina Seserit. Ajo është themeluese dhe partnere...

Sllovaki: Vrasësi me pagesë pranon fajësinë për vdekjen e gazetarit hulumtues

Një vrasës me pagesë pranoi fajësinë të hënën për vrasjen e një gazetari investigativ dhe të fejuarës së tij në Sllovaki, një kontratë e...
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.