Saturday, 25. January 2020

administrator

Avatar
276 POSTIME 0 KOMENTET

Kongresmeni amerikan i quan serbët «fundërrina» dhe «popull të tmerrshëm»

Republikani Tim Burchett nga shteti i Tennessee ka akuzuar Serbinë se nuk po bën asgjë për dënimin e kriminelëve të luftës.

Pse po martohen për dy-tri javë plakat në Lezhë?

Shqiptari nga halli martohet me një plakë gjermane apo zvicerane për t'i bërë letrat. Këso rastesh ka mjaft. Por përse shqiptari rreth 20-vjeçar e marton një plakë 60-vjeçare në Lezhë? Për ta ndryshuar mbiemrin - dhe për të ikur sërish në Europë.

Problemi Petritsch

Ish-diplomati austriak po e humb çdo kredibilitet për të folur për Kosovën. Si bashkëpunëtor i një zyre të avokaturës në Vjenë që punon për qeverinë serbe, Wolfgang Petritsch nuk është i paanshëm. Tani ai e ka pranuar se ka qenë «i angazhuar» (nga kush?) për të çuar përpara idenë e Vuçiqit dhe Thaçit për «korrigjimin e kufijve». Këtë «marrëveshje historike» ai dëshiron ta arrijë duke e përjashtuar Amerikën nga procesi. Thaçi thotë se pa Amerikën nuk ka zgjidhje. Këtu duket se nuk pajtohen lobisti për ndarje nga Vjena dhe aventurieri politik nga Prishtina.

Wunderbares Kosovo

Das kleine Balkanland ist zu Unrecht unterschätzt. Es bietet grandiose Landschaften, gastfreundliche Menschen und eine faszinierende Kultur.

Kosova e mrekullueshme

Vendi i vogël i Ballkanit padrejtësisht nënvlerësohet. Ai ka natyrë grandioze, njerëz mikpritës dhe kulturë mahnitëse. [Ky shkrim u botua në numrin më të ri të revistës zvicerane «Weltwoche»].

Racizmi i Ana Bërnabiqit

Mbi shqiptarët e dalë nga mali – dhe burokratët e BE-së që heshtin përballë racizmit shtetëror serb ndaj shqiptarëve.

Shqipëria përçan koalicionin gjerman: partia e Merkel kundër hapjes së negociatave, socialdemokratët kërkojnë të...

Ministri i Shtetit për çështje të Europës në qeverinë gjermane, Michael Roth, thotë: «E kemi dhënë fjalën dhe duhet të mbajmë premtimet tona». Por në grupin parlamentar të CDU-së, partisë së kancelares Angela Merkel, ka shumë kundërshtarë të hapjes së negociatave me Shqipërinë.

Diaspora si çlirimtare e Rumanisë

Pa angazhimin masiv të diasporës, shoqëria civile në Rumani nuk do të ishte aq e fuqishme. Në zgjedhjet për Parlamentin Europian Partia Socialdemokrate (në të vërtetë një bandë e korruptuar politike) u ndëshkua rëndë – dhe drejtësia e dërgoi në burg politikanin më me ndikim të vendit. Më në fund. Çka mund të mësojë diaspora shqiptare nga diaspora rumune?

Shansi i madh është kthimi i madh i diasporës

Çfarë mund t’i sjell diaspora viseve shqiptare në Ballkan? Përtej samiteve duhet të mendohet për transferim të dijes, përvojës, potencialit dhe kapitalit. Kjo duhet të jetë një ndër detyrat parësore të Këshillit Koordinues të Diasporës të themeluar së fundi në Tiranë. Në mesin e 15 anëtarëve është edhe profesori Sokrat Sinaj, i cili është një shkencëtar me renome ndërkombëtare dhe punon për institutin kombëtar zviceran për hulumtime në fushën e bujqësisë, Agroscope.

Ndonjë mësim nga Gjermania për shqiptarët e rinj dhe shqiptaret e reja?

Në zgjedhjet për Parlamentin Europian 33 për qind e gjermaneve dhe gjermanëve nën moshën 30-vjeçare kanë votuar për Partinë e Gjelbër. Në viset shqiptare ambienti po shkatërrohet egërsisht, por temat ekologjike nuk janë të rëndësishme. Por, kudo në viset shqiptare ka nevojë urgjente për parti ekologjike. Dhe kudo na duhen aktivistë si Ardian Klosi.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.