Tuesday, 18. February 2020

administrator

Avatar
282 POSTIME 0 KOMENTET

Historiani Oliver Jens Schmitt mbi krizën politike në Shqipëri: «Kush e merr seriozisht luftën...

Intervistë ekskluzive e Deutsche Welle-s me historianin zviceran, Oliver Jens Schmitt, për strukturat autoritare në Shqipëri, mungesën e alternativave të besueshme partiake dhe dilemën e votuesit.

Politika e BE-së për «frenim» në Ballkan – një iluzion i rrezikshëm

Vendimi për të vonuar përsëri hapjen e bisedimeve të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut nuk është thjesht vetëm tradhti, por një gabim, pasi siguria e Europës varet nga një juglindje e qëndrueshme.

130 të vdekur: Arrestohet në Gjermani një boshnjak në lidhje me sulmet terroriste në...

Autoritetet gjermane arrestuan një boshnjak 39-vjeçar. Ai dyshohet se ka qenë i përfshirë në atentatet e islamistëve në Paris para katër viteve.

Vjedhja dhe vrasja e përditshme e Kosovës

Nuk ka dëshmi se si janë shpenzuar 815 mijë euro për «Pastrimin e Kosovës». Prishtina humb 360 mijë euro çdo muaj nga bizneset që shfrytëzojnë pronën e saj pa asnjë kompensim. Në Prizren qeveria e mëparshme e PDK-së ka ndarë 76 mijë euro për «arkivin elektronik», i cili s'është ndërtuar kurrë, dhe 24 mijë për aplikacionin «Prizreni i mençur», i cili nuk punon. Lista e veteranëve të rrejshëm nuk duhet të verifikohet - thotë AAK. Vjedhja vazhdon. Dhe kështu do të jetë përherë nëse qytetarët nuk dalin në protesta masive.

Shkrimtari kroat Milenko Jergoviq: Kujtimet për Jugosllavinë janë të zbukuruara, ai vend nuk ka...

Një vend jopraktik, i rrezikshëm për qytetarët e saj - kështu e përshkruan shkrimtari i njohur kroat Milenko Jergoviq Jugosllavinë. Në një intervistë për revistën «Vreme» të Beogradit, ai ka folur edhe qëndrimin paradoksal të serbëve ndaj Kosovës dhe racizmin kulturor të sllavëve të jugut ndaj shqiptarëve.

Truri me ve

Besoj shumë prej jush tashmë e keni vënë re një fenomen mjaft interesant: njerëz me emër, të nderuar, me vepra tashmë të provuara, integritet...

Nuk mjafton të shtrëngoni grushtin në xhep! Merrni përgjegjësi për të ardhmen tuaj –...

Një tekst i zgjeruar, i cili bazohet në fjalën e mbajtur nga Enver Robelli, redaktor i gazetës zvicerane «Tages Anzeiger», në «BritTalks», një debat i organizuar nga Ambasada e Britanisë së Madhe në Prishtinë në Kino Armata mbi rëndësinë e mediave të pavarura.

Çfarë kërkon politika e brendshme turke në parkun e Tiranës?

Pse një park në kryeqytetin shqiptar duhet të bart emrin «Parku i Demokracisë së 15 korrikut»? Më 15 korrik 2016 në Turqi kishte një përpjekje për puç. Por kjo është punë e brendshme e Turqisë, jo e Shqipërisë. Që këtë emërtim e toleron kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Velija është një poshtërsi populliste.

Një qeveri teknike për të shpëtuar Shqipërinë

Tensionet politike po e rrezikojnë të ardhmen e vendit. As qeveria, as opozita nuk janë në gjendje të udhëheqin vendin. Duhet një qeveri teknike, e cila do të administronte vendin së paku një vit në mënyrë që pastaj të shkohet në zgjedhje të reja parlamentare dhe lokale.

Beteja e humbur e Edi Ramës kundër gazetarit gjerman

Kryeministri i Shqipërisë, dikur edhe vetë publicist, ka paralajmëruar se do ta çojë në gjyq gazetarin gjerman, i cili ka nxjerrë regjistrime që me gjasë konfirmojnë vjedhjen e votave nga Partia Socialiste. Botimi i përgjimeve është në interes publik, andaj kërcënimi i Ramës është po aq absurd sa çirrja e Sali Berishës pas katastrofës së Gërdecit se gazeta amerikane «New York Times» është «letër tualeti».
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.