Friday, 24. May 2019

administrator

Avatar
42 POSTIME 0 KOMENTET

Vetëm 18 orë pas zbulimit të skandalit, Strache përjashtohet nga qeveria e Austrisë

Kancelari austriak Sebastian Kurz i ka dhënë fund bashkëpunimit me politikanin popullist Heinz-Christian Strache pas publikimit të një materiali komprometues. Strache tha para mediave se në një takim me një ruse atraktive në një vilë në një ishull spanjoll është sjellë si një pijanec në pubertet. Paraqitja e tij para mediave ishte një komedi reale. Ai tha se jep dorëheqje si nënkancelar dhe kryetar i partisë populliste FPÖ.

Nënkancelari austriak Strache: Serbia është vend fantastik, atje jam i popullarizuar gati sa Putini

Një takim me një gjoja investitore ruse në një ishull spanjoll e ka futur në vështirësi nënkancelarin popullist austriak Heinz-Christian Strache. Në takim Strache premton tenderë shtetërore nëse rusja i jep para për të financuar fushatën elektorale. Sipas agjencisë gjermane të lajmeve DPA kancelari Sebastian Kurz do t’i japë fund sot bashkëpunimit me Strachen.

Bomba e mediave gjermane: Nënkancelari austriak Strache i ofroi tenderë një milionereje të rrejshme...

Sipas revistës «Der Spiegel» dhe të përditshmes «Süddeutsche Zeitung» në vitin 2017 politikanët e së djathtës ekstreme austriake Heinz-Christian Strache dhe Johann Gudenus takuan në ishullin Ibiza një ruse, e cila u prezantua si investitore. Strache dhe Gudenus, të dy politikanë prorusë dhe proserbë si dhe kundërshtarë të pavarësisë së Kosovës, i premtuan ruses tenderë nëse ajo do t’u jepte para për fushatën elektorale. Opozita në Austri ka kërkuar dorëheqjen e Straches, i cili është nënkancelar.

Mbaroi emisioni «24 orë rrena me deputeten e PDK-së»

E tani? Vetëm një gjë nuk guxon të ndodhë: që të sillemi sikur me kaq iu vu kapaku tenxheres së rrenave dhe manipulimit nga ana e PDK-së. Jo, tash duhet të nisë largimi nga pushteti i kësaj partie që nga Kosova e dëbon edhe dinjitetin elementar njerëzor, edhe turpin, edhe fijet e fundit të së vërtetës.

«Republika e Mahongshit»

Shkaktari i skandalit me fotografitë sipas të gjitha gjasave të rrejshme që u prezantuan në opinion e ka një emër: Kadri Veseli. Sjellja e tij mbase nuk është aq befasuese. Diçka tjetër s’pritet prej tij. Por, a ka mbetur ndokush në kryesinë e PDK-së që ka kurajë të flasë? Të kritikojë. Të protestojë. Të revoltohet. Të mendojë se Kosova është më shumë se edhe një mandat i PDK-së në pushtet. Se Kosova do të ekzistojë edhe pasi krerët e PDK-së do të ndajnë të gjitha resurset si në darkën e fundit të një grupi mafioz.

Sot është një ditë kur njeriu mbetet pa fjalë dhe trishtimi piskat në kupë...

Po si mund të ndihen viktimat sot, sonte, në këtë çast ndërsa po e lexoni këtë shënim? Po kush bëhet merak për viktimat. Jo, s’bëhen merak pronarët e «partisë më të madhe» për asgjë, sepse janë në hall: për të shpëtuar lëkurën e vet këta janë në gjendje t’ua përdhosin dinjitetin edhe viktimave, shtresës më të lëndueshme të kësaj shoqërie të grirë e vrarë. Në mesditë i nxjerrin para opinionit mashat e tyre, në mbrëmje i hedhin në ajër.

Një dashuri e re e popullistëve zviceranë për shqiptarët?

Në vjeshtë në Zvicër do të mbahen zgjedhjet parlamentare. Partia Popullore e Zvicrës (SVP) tani ka zbuluar njëfarë dashurie për komunitetin shqiptar, të cilin me vite e ka stigmatizuar egërsisht. Disa eksponentë të SVP-së janë angazhuar madje në themelimin e Odës Tregtare Zvicër-Kosovë. Por kjo nuk është arsye që shqiptarët me shtetësi zvicerane të përkrahin SVP-në. Kjo parti duhet ende të dëshmojë se ka ndryshuar qasjen ndaj shqiptarëve.

Tallje me viktima

Pasi i korrigjuan kufijtë e Kosovës, liberalizuan vizat, pasi i shembën monopolet e oligarkëve të lidhur me Serbinë, pasi ndalën emigrimin, pasi punësuan mbi 200 mijë njerëz, pasi e kthyen Çakorin brenda Kosovës, pasi i ngritën rrogat në 1000 euro, pasi e bashkuan Mitrovicën, luftuan krimin e korrupsionin, ndreqën sistemin shëndetësor e arsimor, pasi e bënë Kosovën Zvicër, tash sundimtarët e Kosovës do të themelojnë Tribunal Ndërkombëtar për të ndjekur kriminelët serbë të luftës. Po këtë përrallë nuk ua beson as arusha nga rrethina e Prizrenit. Mos hyni në gjynah me viktimat! Tallja me viktima vetëm i traumatizon ato sërish. Viktimat nuk janë vegla për lojërat e pista të politikanëve.

Gazeta gjermane «Bild»: Përse po digjet Shqipëria? Sepse Edi Rama e ka shndërruar në...

Në një artikull tepër të ashpër e përditshmja gjermane «Bild» godet kryeministrin e Shqipërisë për dështimet në qeverisjen e vendit.

Protestë e Ambasadës së SHBA: Kosova po emëron në poste publike njerëz pa etikë,...

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë ka protestuar ashpër kundër keqqeverisjes në Kosovë dhe sidomos kundër emërimit të personave me të kaluar të errët edhe kriminale në postet publike.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.