Saturday, 4. April 2020

administrator

Avatar
282 POSTIME 0 KOMENTET

Për një koalicion kundër krimit

Një koalicion parazgjedhor i LDK-së me VV-në është kërkesë e frymës së kohës. Por ky koalicion arrihet vetëm me mirëbesim, jo me barrikadim në istikame partiake. Një opsion i mundshëm: Vjosa Osmani në postin e kryeministres, Albin Kurti në postin e zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm. Nuk ka nevojë të ketë zëvendëskryeministra të tjerë. Kështu në krye të qeverisë do të ishin praktikisht dy figura të reja me plot energji, të cilat do të kujdeseshin që me mirëbesim të plotë të zbatonin në praktikë programin e përbashkët qeverisës. Duhet pak fantazi për të prekur horizontin. Dhe gatishmëri për kompromise.

Demokracia liberale, filozofia politike që duhet t’i qëndrojmë pas

Sot liberalizmi është përballë sfidave të reja. Krijimet e kampeve ultra të djathta dhe të majta në Evropë dhe më tej përbën kërcënim serioz. Pjesa tjetër nënkupton punë dhe angazhim në ruajtjen e liberalizmit si teori e cila siguron bashkëpunim, liri dhe demokraci për të gjitha palët. Konsiderohet e nevojshme përpjekja sidomos në bashkëpunim me teoritë e përafërta në qasje ndaj lirisë individuale, ndaj bashkëpunimit dhe ndaj ndërtimit të raporteve të shëndosha shoqërore, qoftë ajo teoria konservatore apo liberal-konservatore.

Vjosa Osmanit i duhet përkrahja e parezervë nga partia, njëkohësisht ajo duhet të tregojë...

Pas nominimit si kandidate për kryeministre të Kosovës nga radhët e LDK-së, Vjosa Osmani foli siç ka folur deri më tani: me vendosmëri dhe...

Me zjarr në zemër: shqiptarët në Zvicër po ndërtojnë jetë të reja, por atdheun...

«Populli i cili e përjeton veten si racë sipërore edhe ndihet i rrezikuar: fuqia punonjëse është ftuar dhe njerëz po vijnë. Ata nuk po...

«Me fal që s‘të fola shqip…»: dy skica nga vagoni i trenit

1. Jeta është plot e përplot me rrëfime. Merr trenin në Zürich për të shkuar në Basel, futesh në vagonin me restorant dhe shikon në...

Zbarkimi kinez në Ballkan

Vendet e Europës Juglindore kanë nevojë imediate për financa dhe investime të huaja për të modernizuar infrastrukturën, rritur punësimin dhe forcuar ndërmarrësinë. Bashkimi Europian është financues kryesor në Ballkan dhe burim i shumicës së investimeve të huaja. Në këtë rajon, dhe jo vetëm, BE-së i është shtuar një konkurrent i ri e i fuqishëm – Kina.

Mishi elektoral dhe mishi fetar

Shënime për një ditë gushti të vitit 2019.

Në Tiranë bashkohen shkencëtarët e diasporës

Në fund të shtatorit në kryeqytetin shqiptar mbahet konferenca «Kërkimi shkencor në hapësirën mbarëshqiptare dhe roli i diasporës shkencore».

Një dekadë salltanet

Kulla e Babelit, stoqet dhe parajsat e sigurta. Një analizë mbi gjendjen e tregjeve globale.

Shpërndarja e Kuvendit: E keqja që u bë e mirë

Dikur tiranët shpërndanin parlamentet për ta mbajtë pushtetin për vete. Sot shpërndarja është vegël e fuqishme e demokracisë.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.