Saturday, 4. April 2020

administrator

Avatar
282 POSTIME 0 KOMENTET

10 arsye përse duhet të votojë mërgata?

1. Sepse diaspora e Kosovës nuk është diasporë tipike (domethënë e larguar vetëm për shkaqe ekonomike, që asimilohet më lehtë). Diaspora e Kosovës është...

A gënjen muzika? Mbi romanin «Zhurma e kohës» të Julian Barnes

Një pianist koncertesh shkruan se si e përjetoi ai romanin «Zhurma e kohës» nga Julian Barnes si dhe disa sekrete mbi mënyrën se si përjetohet muzika në kushte të ndryshme. Dhe po, ai thotë se me muzikë mund të gënjehet.

Çka tha presidenti gjerman në Poloni? Dhe pse tone të tilla nuk dëgjohen nga...

Sot, në 80-vjetorin e fillimit të Luftës së Dytë Botërore, presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier mbajti një fjalim në Wielun të Polonisë. Këtu Gjermania naziste...

Si (nuk) i kujtojmë viktimat, pse duhet kujtuar ato…

Ne jemi një shoqëri me kujtesë të njëtrajtshme. Kujtesa e njëtrajtshme është e thurur me gardhe krahinore. Brenda këtyre gardheve ekzistojnë dhembje krahinore, heronj krahinorë, përjetime krahinore, nderime krahinore, përmendore krahinore. Kujtesa e njëtrajtshme është pasojë e bajraktarizmit, këtij vesi patriarkal, që ka lëshuar thellë rrënjë në histori dhe vërehet edhe sot. Autorë të kujtesës së njëtrajtshme janë bajraktarët politikë, të cilët për hesape pushteti janë në gjendje të bëjnë – dhe kanë bërë – punë edhe më të liga.

Zgjedhjet dhe njollat e zeza

Një hartë orientuese se si të (mos) votohet, e cila do të mund të ndihmonte në zgjedhjen optimale. Një gjë është e qartë: të gjithë individët dhe subjektet e tyre politike që kanë pamundësuar për vite e dekada zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik, shtetin e së drejtës dhe ligjor dhe në kohë zgjedhjesh e kanë gojën plot me çirrje e me fraza për luftimin e korrupsionit dhe keqqeverisjes, nuk duhet votuar.

Pastrojeni vetë Kosovën nga krimi: mesazh lamtumirës i ambasadorit britanik Ruairí O’Connell

Fatkeqësisht, por ka ardhur koha t’i them lamtumirë Kosovës. Në karrierën time, nderi më i madh ka qenë të shërbej këtu si Ambasador Britanik,...

Amerika dëshiron të kyçet në zgjidhjen e nyjës së Kosovës me një emisar të...

Administrata e presidentit Donald Trump po planifikon të rifillojë bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë, shkruan Foreign Policy.

Udhëzime për kapërcimin e kufijve ballkanikë

Të udhëtosh nga Kosova në Zürich - një përvojë personale.

Shqipëri: mbërrijnë rreth 350 mijë dokumente të periudhës osmane

Drejtori i Përgjithshëm i Arkivave të Shqipërisë, Ardit Bido, në një konferencë për mediat, tha se rreth 350 mijë dokumente me rëndësi historike kanë ardhur nga Stambolli, të cilat shumë shpejt do të jenë në dispozicion të historianëve, njofton Anadolu Agency.

Panoptikum poshtërsish verore (dhe elektorale) kosovare

1. Liriku i madh gjerman Johannes Bobrowski, krahas poezive, ka shkruar edhe tregime, të cilat janë botuar me titullin «Festa e minjve». Aty përshkruhet bota...
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.