Saturday, 25. January 2020

administrator

Avatar
276 POSTIME 0 KOMENTET

«Pyeti futbollistët çekë a ekziston Kosova»

Presidenti pijanec çek Millosh Zeman ka deklaruar se për të Kosova nuk ekziston. Ish-ministri i Jashtëm Karel Schwarzenberg i tha Zemanit se nëse dëshiron të kuptojë a ekziston Kosova le t'i pyes futbollistët çekë.

Dëbimi i John Boltonit: një rrezik më pak për Kosovën

John Bolton dëshironte të bombardonte Iranin, Korenë e Veriut, Venezuelën. Për këtë shkak u dëbua nga posti i këshilltarit për siguri nacionale të Donald Trumpit. Bolton, një kundërshtar i rreptë i pavarësisë së Kosovës, ishte mbështetësi më i zëshëm i prishjes së kufijeve të Kosovës. Ai ishte shpresa e Hashim Thaçit, Aleksandër Vuçiqit, Ivica Daçiqit dhe Edi Ramës për dizajnimin territorial të Ballkanit - sipas planeve të Beogradit. Për të treguar sa më shumë servilizëm ndaj Boltonit, Rama madje e dëboi nga posti edhe ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati, i cili me kohë kishte parlajmëruar se Kosova nuk duhet të nxjerrë në pazar territor për të kënaqur apetitet serbe dhe Tirana nuk duhet të jetë pjesë e aventurave politike në rajon. Dëbimi spektakular i Boltonit i jep të drejtë Bushatit.

IFIMES ose instituti për kashelasha nga Lubjana

Një institut i dyshimtë nga Sllovenia është shfaqur sërish në opinion me një raport mbi gjendjen në viset shqiptare. IFIMES kritikon Gjermaninë për shkak se po e mbështet LDK-në dhe po e penguaka Albin Kurtin të bëhet kryeministër i Kosovës, ndërsa prej Amerikës pritet të shkatërrojë dyshen Thaçi-Rama. IFIMES ka dy punëtorë, një kurd dhe një boshnjak, analizat e këtij instituti janë kashelashë. Dhe këtë e dëshmon historia e këtij instituti. Këtu i gjeni disa fakte të neveritshme.

Kosova ndërmjet pavarësisë dhe ëndrrës evropiane: takim me ambasadorin e Kosovës në Francë, Qëndrim...

Revista «Le Grand Continent: Ne e kemi takuar Qëndrim Gashin, ambasador i Kosovës në Francë, për një bisedë me mbi këtë vend dhe ambiciet e tij nacionale, regjionale dhe atlantike.

Albin Kurti para bashkatdhetarëve në Zvicër: «Kosova nuk e mbijeton edhe një qeveri të...

Një debat mes Albin Kurtit dhe politikanit socialdemokrat zviceran Cédric Wermuth u shndërrua në një tubim me emocione shpërthyese të mbi 500 shqiptarëve në përkrahje të Lëvizjes Vetëvendosje dhe ndërrimit të madh të pushtetit në Kosovë. Në fund të këtij aktiviteti dëshira e vetme e qindra pjesëmarrësve ishte «një selfie» me Kurtin, të cilin ndokush nga përkrahësit e zjarrtë mund ta ketë ngatërruar me yllin e popmuzikës, Rita Orën.

Poezi I

Këtë vend e kemi braktisur duke ecur mbi majë të gishtave Këtë vend ku macet Kërcëllijnë dhëmbët përballë katastrofës Ku heshtja bie mbi mustaqe thua se burrat e kanë humbur shikimin e...

Dëshira e fundit e plakut

Kufoma e plakut mbante në dorë një lajm. Ai lajm thoshte: «Pranë varrit tim mos lejoni priftërinj gënjeshtarë dhe lavdërues që qesin shumë prej goje...

Tirana në faqet e «New York Times»: Një qytet kosmopolitan, e ardhmja e shkëlqyer...

Kryeqyteti shqiptar ku përplaset historia e çuditshme dhe e ardhmja e ndritur e vendit. Me këto fjalë e nis artikullin kushtuar Tiranës gazeta prestigjioze amerikane New York Times, e cila i bën një përshkrim të bukur ndryshimeve që ka pësuar vitet e fundit kryeqyteti shqiptar, por edhe potencialit për një të ardhme të shkëlqyer.

Sa ishte antishqiptar Ivo Andriqi?

Për herë të parë është botuar në gjermanisht një biografi e shkrimtarit nobelist serb Ivo Andriq, i cili me origjinë ishte kroat. Në këtë libër prej gati 500 faqesh ka punuar 7 vjet gazetari gjerman Michael Martens. Opinionit shqiptar më shumë se vepra e jeta e Andriqit i intereson qëndrimi i Andriqit ndaj shqiptarëve si autor i një elaborati për zaptimin e Shqipërisë së veriut. Martens nuk e amniston Andriqin, por jep disa shpjegime tejet interesante të rrethanave të kohës, sidomos sa i përket planeve të Italisë për pushtimin e Shqipërisë.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.