Wednesday, 29. January 2020

administrator

Avatar
280 POSTIME 0 KOMENTET

Në Prishtinë dhe në Kamenicë duhet të ketë zgjedhje

Pas zgjedhjeve parlamentare të së dielës do duhej shpallur zgjedhje edhe në komunat e Prishtinës dhe Kamenicës. Duhet legjitimitet i ri. Jo akrobacione të së kaluarës. Njëkohësisht udhëheqja e VV-së ka obligim t’i ndalë militantët që kërcënojnë me internim njerëzish, sepse nëse VV nuk heq dorë nga këto metoda të papranueshme, ajo shpejt do t’ia ha kokën vetes, më shpejt se që ia dëshirojnë edhe armiqtë më të mëdhenj.

«Der Spiegel»: Albin Kurti është antiautokrat, i pathyeshëm dhe i pakorruptuar, për Ballkanin Perëndimor...

Revista e njohur gjermane e quan suksesin e Albin Kurtit në zgjedhjet e Kosovës si sinjal të mirë për mbarë rajonin.

Kush flet në emër të LDK-së? Dhe cila është tani detyra primare e Albin...

Janë mbi 195 mijë votues të LDK-së dhe këta duan përgjigje si më tutje, por përgjigje duan prej partisë, kryetarit, Këshillit të Përgjithshëm - jo prej personave privatë të paautorizuar. Tash ka ardhur momenti i së vërtetës. Dhe në momentin e së vërtetës flasin ata që kanë marrë mandat nga partia dhe populli dhe jo tezet, hallat, bashkëshortet, dashnorët, poseduesit e një profili në Facebook.

Albin Kurti në «Frankfurter Allgemeine Zeitung»: «E respektoj dhe e dua shtetin e Kosovës»

Gazeta gjermane «Frankfurter Allgemeine Zeitung» ka folur me shefin e Vetëvendosjes mbi planet e tij në rast se bëhet kryeministër i Kosovës. Ai ka paralajmëruar qeverisje me duar të pastra dhe ka lavdëruar ambasadorin amerikan në Prishtinë për angazhimin e tij kundër korrupsionit. Për Hashim Thaçin, të cilin e quan të korruptuar, Kurti ka një porosi: «Më së miri të tërhiqet nga posti i presidentit dhe nga politika».

Një mesazh për 6 tetorin 2019: Para se të ndërtohet e mira, duhet të...

Që nga koha e Platonit shoqëria e drejtë konsiderohet ideali më i lartë i teorisë politike. Që kjo të mos mbetet teori, të dielën...

Çka i parapriu emërimit të Richard Grenell si i dërguar i posaçëm i Donald...

Nga një takim në dhjetor të vitit të kaluar në Berlin mes Hashim Thaçit dhe Richard Grenellit deri te emërimi i këtij të fundit si emisar i Shtëpisë së Bardhë për negociatat kosovaro-serbe - ose: si u bë Amerika me dy emisarë (Matthew Palmer dhe Richard Grenell) dhe pa politikë koherente ndaj Kosovës?

Për një qeveri të dekriminalizimit të shtetit

Të dalin kundër korrupsionit ata që e kanë lëvruar, mbjellë, ushqyer e ujitur atë, është në vetvete një absurd që përveç militantëve askush nuk e beson. Andaj, më 6 tetor çdo qytetar i Kosovës duhet të votojë për një ndryshim thelbësor të kursit politik. Në këtë kontekst dhe në këto rrethana, konstelacioni është i tillë që vetëm një koalicion LDK-VV të bëjë të mundur të nisë ndryshimi e të fillojë të dekriminalizohet shteti. Kosova domosdo duhet të evropianizohet!

Teksti më i hareshëm i javës!

Si të fluturoni pa gajle: një kolumne nga gazeta gjermane «Süddeutsche Zeitung».

«Shërbëtori i popullit» nga Kievi dhe shkelësi i të gjitha normave në Shtëpinë e...

«Më bëj një nder», i kërkon Donald Trumpi presidentit të Ukrainës. Dhe Volodimir Selenski bie në gjunjë: «Ju jeni një mësues fantastik, ne mund të mësojmë nga ju, kam fjetur në hotelin tuaj në New York». Një parodi politike.

Nga kuzhina e komunikatave

«Marrëveshja» që qenka arritur mes Albin Kurtit dhe Kadri Veselit për bashkëqeverisje të kujton një komunikatë të rrejshme të lëshuar gjoja nga një organizatë militante, e cila në nëntor të vitit 2008 mori përgjegjësinë për sulmin kundër Zyrës Civile Ndërkombëtare. Më parë Hashim Thaçi ishte përpjekur me krejt arsenalin propagandistik që për këtë sulm të fajësojë shërbimin sekret gjerman.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.