Thursday, 12. December 2019

administrator

Avatar
222 POSTIME 0 KOMENTET

Peter H. dhe të tjerët duke kalëruar nëpër Ballkan

Shkrimtari austriak Peter Handke e shihte Jugosllavinë si utopi të tij personale. Së pari i mallkoi sllovenët që kërkuan pavarësi (nëna e Handkes ishte sllovene), pastaj Handke iu vërsul gazetës «Frankfurter Allgemeine Zeitung» dhe botuesit të saj Johann-Georg Reissmüller, i cili si askush tjetër e godiste hegjemonizmin pushtues të Beogradit. Kishte gazetarë të tjerë në Gjermani që ose mbanin qëndrime proserbe ose thoshin: nëse popujt e Ballkanit bash kanë qejf të kënaqen me urrejtjen e tyre, atëherë nuk duhet t’i pengojmë (kështu ka thënë, për shembull, Marion Gräfin Dönhoff, botuesja aristokrate e «Die Zeit» të Hamburgut).

Tallja me vullnetin e popullit është varrosje e demokracisë dhe demotivim i njerëzve për...

Kushdo që synon të provokojë zgjedhje të reja parlamentare për shkak të ambicieve egoiste, duhet ta ketë parasysh se kjo do të ishte një tallje me vullnetin e popullit të shprehur qartë më 6 tetor. Për të organizuar zgjedhjet janë shpenzuar rreth 6 milionë euro. Në garën elektorale kanë marrë pjesë rreth 2 mijë kandidate e kandidatë. Në procesin elektoral janë angazhuar rreth 15 mijë komisionerë e mijëra vullnetarë. Kanë votuar rreth 800 mijë qytetarë. Kanë votuar dhjetëra-mijëra votues me banim jashtë vendit dhe njëkohësisht ata kanë motivuar familjet e tyre në Kosovë që të marrin pjesë në zgjedhje. Gjithë ky proces ngjalli një entuziazëm të madh te shumica e njerëzve në Kosovë e diasporë. Kush luan me këtë vullnet qytetar, nuk duhet të befasohet nëse besimi qytetar në institucione, në politikë dhe në parti vazhdon të bie me shpejtësi marramendëse – me krejt konsekuencat e frikshme për Kosovën si shtet.

Vetëvendosje mund të bëhet parti serioze vetëm nëse tregon se ka më shumë kapacitet...

Celulat për propagandë të VV-së janë aktivizuar sërish. Si fantazma duar të (pa)dukshme po shkruajnë parulla nëpër muret e Prishtinës dhe muret e Facebookut. Diçka në lidhje me Vjosa Osmanin. Me këto sjellje VV mund të përfundojë si Lëvizja Pesë Yjet në Itali, e cila llapte poshtë e lart se kur të vijë në pushtet do bëjë namin, por kur erdhi u shqua vetëm me diletantizëm.

Tronditja nga PISA: ky është çmimi i diletantizmit

Rezultatet e publikuara të PISA janë tronditëse. Nuk ka krim më të madh se sa të sabotohet sistemi arsimor, sepse kështu sabotohet e ardhmja...

Kosova ka plot tregime që po presin për t’u rrëfyer!

Kosova ende vuan nga ai «imazhi i CNN-it» nga koha e luftës. Se Kosova mund të ofrojë pamje tjetër u pa gjatë ndeshjes kundër Anglisë. Por për ta bërë Kosovën markë të suksesshme duhet ndërtuar politika të reja të cilat e zhvendosin Kosovën nga një vend konflikti në një vend me plot energji. Qeverinë e re të Kosovës e pret punë e madhe për ta bërë Kosovën tregim të suksesshëm! Një studim i ri jep këshilla të vlefshme si duhet promovuar një vend.

Si mund të ndihmoni të prekurit nga tërmeti në Shqipëri?

51 të vdekur, qindra të lënduar rëndë e lehtë, mijëra njerëz të pastrehë dhe të vendosur në vendbanime të përkohshme – ky është bilanci...

Dita kur duhet të pyesim me zë të lartë dhe pandërprerë: përse?

Republikat e shqiptarëve në Ballkan si në kohëra dhimbjeje si në ditë gëzimi vlojnë nga patetika. Gjuhën e vërtetë, gjuhën vetëkritike si parakusht për ndryshim rrënjësor e përparim këto shoqëri nuk e kanë gjetur ende. Për aq kohë sa nuk e gjejnë gjuhën, do të qeverisen keq nga politikanët batakçinj. Kjo do të duhej t’i shqetësonte shqiptarët sidomos më 28 nëntor.

Një falënderim edhe për shpëtimtarët nga Republika e Serbisë dhe Republika Helene

Në Thumanë, vendbanimi me gjasë më i prekur nga tërmeti në Shqipëri, shpëtimtarët nga Republika e Serbisë kanë nxjerrë nga rrënojat dy kufoma. Ekipi...

Vrasja e elefantit

Një ese autobiografik: George Orwell rrëfen se si kur ishte zyrtar kolonial në Birmani qe u detyruar të kujdeset për një elefant - dhe me atë rast frika më e madhe e tij nuk ishe ajo nga vdekja.

Pse u acaruan raportet mes Albin Kurtit dhe Edi Ramës?

Raportet e Edi Ramës me Albin Kurtin kanë qenë të mira për aq kohë sa Kurti ka qenë në rolin e një idealisti panshqiptar me vokabular të periudhës së Rilindjes të shekullit të '19. Rama e shikonte me njëfarë lezeti Kurtin: një çapkën simpatik që e dëfren popullin me fjalë të mëdha patriotike. Situata ndryshoi kur Kurti kundërshtoi ndryshimin e kufijve të Kosovës, kur insistoi që Rama të mos jetë pjesë e rrjetit të oligarkëve ballkanikë dhe kur Rama nisi ta fajësojë Albin Kurtin për protestat studentore në Tiranë. Pas fitores në zgjedhjet e 6 tetorit Kurti është shndërruar në konkurrent serioz të Ramës në dominimin e debateve publike.
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.