Saturday, 28. March 2020

Analizë

Bashkimi Europian shkurton donacionet për Turqinë për 75 për qind

Në vitin 2020 BE planifikon t’i dhurojë Turqisë vetëm 168 milionë euro ndihma para anëtarësimit. Shkak për këtë reduktim janë konflikti për gazin në Mesdhe dhe ofensiva e Ankarasë në Siri.

«Delegacioni»: një film që pasqyron një pjesë të komunizmit në Shqipëri

Këtë javë në Nju Jork u dha premiera e filmit “Delegacioni” film ky që flet për periudhën e komunizmit në Shqipëri, pas rrëzimit të...

38 vjet pas një nate të ftohtë janari

17 janar 1982: Në përvjetorin e vrasjes së Jusuf Gërvallës, Bardhosh Gërvallës dhe Kadri Zekës vrasësit janë të lirë, të vrarë ose të vdekur. Dëshmitarët eventualë - nëse ekzistojnë - mund të lexojnë këtë tekst - tani. Kosova e çliruar dhe e pavarur nuk ka treguar aspak interesim për të zbuluar vrasësit e Jusuf Gërvallës dhe shokëve të tij. Nuk ka treguar Kosova interesim për bashkëpunim me autoritetet gjermane, të cilat dosjen Gërvalla e mbajnë ende të hapur. Për aq kohë sa nuk vepron drejtësia për të involvuarit e mundshëm vlen parimi i pafajësisë, por jo i amnistisë.

Funksioni i kryetarit të Kuvendit të Kosovës do të ishte mirë të reformohej sipas...

Kryetari i Kuvendit të Kosovës moderon mbledhje. Kompetencat e tij nuk janë vendimtare për jetën politike. Ai nuk mund të vendosë krye në vete as për vizita deputetësh në botën e jashtme. Rrjedhimisht, ky post duhet të çmitizohet nga përshtypja e krijuar se na qenkësh funksion i të njëjtit rang si ai i presidentit dhe kryeministrit. Zvicra e ofron një model interesant për këtë post - duke e përfshirë edhe opozitën.

Nga ëndrra në kllapi: mbi telenovelën e koalicionit

1. 26 dhjetori: ose çka s’deshëm atëherë, e duam tani – një lojë e ndyrë e LDK-së Franz Josef Straussi, politikani i famshëm dhe i...

Sot, në përvjetorin e masakrës së Reçakut, Edi Rama nuk duhej të heshtte…

...por, për fat të keq, heshti, sepse si shumë politikanë shqiptarë edhe ai inatet e momentit, grindjet, fjalosjet e keqkuptimet me politikanët e Kosovës i konsideron më të rëndësishme se sjelljen prej burrështetasi që sheh pak më larg se ndonjë takim rajonal. Ai mund të ndihet i ofenduar, sepse lukunia e patriotëve të rrejshëm kosovarë e shpalli tradhtar pas samiteve të fundit mbi të ashtuquajturin «Schengen ballkanik». Por një politikan syhapur nuk i nënshtrohet idiotëve të Facebookut. Ai sot do të duhej madje të ishte në Reçak. Bashkë me familjarët e viktimave. Do ta njihte pak më mirë Kosovën dhe do të ishte një rast i mirë ky që nga ai vend, nga sheshi me varret e njerëzve të Reçakut, t’i falënderonte mijëra kosovarë për solidaritetin e madh me Shqipërinë pas tërmetit në fund të nëntorit.

Zgjidhja e mundshme: Glauk Konjufca zëvendëskryeministër, LDK kryeparlamentarin deri në zgjedhjen e presidentit me...

Isa Mustafa dhe Albin Kurti gjenden para çastit vendimtar: ose marrin vendim për të krijuar koalicion ose duhet ta ndërpresin sa më shpejt terrorizimin e qytetarëve të Kosovës, sepse gjendja edhe ashtu është dramatike. Dhe këtë nuk po e tregon vetëm vrasja e personave që mendohet se kanë qenë dëshmitarë të Gjykatës Speciale. Buxheti i pamiratuar, negociatat e vështira me Serbinë, kaosi në raportet me Shqipërinë, aktakuzat e pritshme të Gjykatës Speciale, pozita e rëndë e Kosovës në arenën ndërkombëtare – këto janë çështje urgjente! Mustafa dhe Kurti duhet të marrin përgjegjësi ose të ndërpresin telenovelën e negociatave. Boll më me këtë tmerr! Boll më me tallje të qytetarëve. Propozimi i LDK-së, të cilin po e sjellim këtu ekskluzivisht, dhe ai i VV-së që u bë publik sot mund të harmonizohen. Duhet vetëm vullnet.

Të luftosh kancerin me qelizat e tua: shkencëtarët zviceranë zhvillojnë terapi të reja

Njëra ndër qendrat kryesore në Europë për luftimin e kancerit gjendet në Lausanne të Zvicrës. Klinika e Onkologjisë e Centre Hospitalier Universitaire Vaudois (Chuv)...

Një burrështetas i madh, një vizionar i mençur dhe njohës i pavarësisë së Kosovës

Me rastin e vdekjes së Sulltanit të Omanit, Kabus bin Said al-Said.

Lagjja në Badovc: Një projekt i pamenduar që e shkatërron natyrën

Lagjja buzë Liqenit Akumulues të Badovcit duhet të pengohet me çdo mjet nga qytetarët. Disa nga arsyet për rezistencë qytetare i gjeni në këtë tekst.

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.