Tuesday, 24. September 2019

Analizë

Kartoni i kuq për Sulltan Erdoganin

Partia e presidentit turk Rexhep Taip Erdogan është ndëshkuar ashpër në zgjedhjet parlamentare. Tani Partia për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) duhet të gjejë një partner për të qeverisur – pasi ka sunduar 13 vjet me shumicë absolute. Zgjedhjet e së dielës turqit i shndërruan në referendum kundër arrogancës së Erdoganit.

Polemikë juristësh zviceranë në NZZ për pllakatin «Kosovarët therin zviceranin»

Jo fort moti, një gjykatë e Bernës dënoi dy kuadro të SVP-së me arsyetimin se afishja me titullin ‹Shqiptarët therin zviceranin› është paushalizuese dhe...

Magneti i luftës në Maqedoni

A do të çojë skandali i përgjimeve në Maqedoni drejt afrimit më të madh me Rusinë? «Foreign Affairs» për korrupsionin në Maqedoni.

Kosova e lufton terrorizmin me media sociale

Republika ballkanike e Kosovës, me shumicë absolute myslimane dhe me moshë mesatare prej 27 vjetësh, është zotuar vet ta çojë përpara betejën e rëndësishme...

Qyteti i xhihadistëve shqiptarë në Zvicër

Si u shndërrua qyteti Winterthur afër Zürich-ut në qendër të radikalëve islamikë – me shqiptarë në rendin e parë. Njëri prej tyre, thai-boksieri Valdet Gashi, tani nga Siria kërcënon se një ditë feja islame do të trokas në kufirin zviceran dhe do të kërkojë që zviceranët ta pranojnë islamin. Nëse nuk e pranojnë, atëherë lufta bëhet e pashmangshme, thotë ai. Ndërkohë vëllai i tij i bën thirrje nga Gjermania: «Mos bë budallallëqe dhe kthehu në shtëpi».

Plaga e madhe e Shqipërisë

Shqipëria pothuaj nuk e ka trajtuar të kaluarën – dhe një ligj për hapjen e dosjeve sjell pak, shkruan shkrimtarja Lindita Arapi në gazetën e njohur zvicernae «Neue Zürcher Zeitung».

Serbia kthen kokën kah Perëndimi që të dobësojë dominimin energjetik të Rusisë

Analizë e agjencisë amerikane Stratfor

Ndërhyrja në Kosovë – një ngjarje e papërsëritshme

Në 16-vjetorin e çlirimit të Kosovës: disa mendime rreth librit të gazetarit Matthias Rüb: «Kosovo – Ursachen und Folgen eines Krieges in Europa» («Kosova – Shkaqet dhe pasojat e një lufte në Europë»).

Një ditë…

Ky tekst, i recituar në një festival poezie, është duke bërë bujë prej vitesh në Gjermani. Tashmë miliona njerëz e kanë dëgjuar recitimin në kanalin «you tube». Recitimi nuk zgjat as gjashtë minuta, por është një burim i pashtershëm i mençurisë, pasionit dhe së vërtetës. Julia Engelmann, studente e psikologjisë, e lindur në vitin 1992, i thotë ato fjalë që ndoshta të gjithë prej nesh i mendojmë. Jehona mediale e tregimit të Julia Engelmann-it është aq e madhe, saqë asaj shumë media gjermane i kushtojnë portrete e tekste të tjera.

Media austriake: «Francezët dhe gjermanët si model për serbët dhe shqiptarët»*

Kryeministri serb Vuçiç të mërkurën vizitoi për herë të parë Shqipërinë

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.