Friday, 13. December 2019

Analizë

Modeli Putin në Kosovë

Një paralele mes Rusisë së vitit 1999 dhe Kosovës së vitit 2016.

Ambiciet personale të Erdoganit prishin procesin e paqes me kurdët

Konflikti me PKK-në mund të jetë i dobishëm për një president që dëshiron të rrisë përkrahjen nacionaliste, por tani duhet të punohet për procesin e paqes nëse nuk dëshirohet që të shkaktohet një çarje e dëmshme e raporteve me Shtetet e Bashkuara

Nuk ka fushatë kundër ambasadorit amerikan, afera është e sajuar!

Një mercenar gjerman i luftës së Kosovës, i dënuar për vrasje pas luftës, inicon një peticion për largimin e ambasadorit amerikan nga Kosova. Në vend se të verifikojnë se kush qëndron pas peticionet, mediumet kosovare e shpërndajnë lajmin shkel e shko. Pastaj krejt kjo shfrytëzohet për një fushatë shpifëse kundër Vetëvendosjes, në të cilën ka më shumë mbështetës të vlerave amerikane se në partitë e krimit të organizuar.

Përse «Vetëvendosje» pa asnjë zor po i frenon shpresat për ndryshim?

Me një politikë pak më të mençur VV mund të shndërrohet në motor të ndryshimeve pozitive në Kosovë. Kjo është shumë e domosdoshme, sepse fati i këtij vendi, siç po tregojnë edhe fyerjet e fundit të Thaçit dhe Mustafës ndaj qytetarëve, gjendet në duar të njerëzve që po shfaqin shenja të jostabilitetit psikik.

Turqia dhe kurdët: kazani i problemeve të rajonit

Sulmet me bomba të kësaj jave tregojnë se Turqia duhet menjëherë të ndryshojë në mënyrë radikale politikat e veta dhe të ndjekë qasje për arritjen e paqes me kurdët që ndodhën brenda territorit turk, komenton gazeta britanike «Guardian».

«Jutarnji list»: Vuçiqi ia kthen shpinën Rusisë, NATO mund të lëvizë e lirë nëpër...

Gazeta kroate «Jutarnji list» shkruan se kryeministri serb Aleksandar Vuçiq ka bërë një kthesë në marrëdhëniet me NATO-n dhe kështu ka nxitur reagime negative në Moskë, e cila ka kërcënuar se do ta pranojë Kosovën nëse Beogradi anëtarësohet në Aleancën Veriatlantike.

Mbi shqiptarët me bisht nën shalë

Po të ishte politikan i mençur dhe jo vetëm dinak Hashim Thaçi do t’u kërkonte falje qytetarëve të Kosovës pasi i quajti njerëz me bishta. Kështu i ka përshkruar shqiptarët vetëm kryeministri serb Vladan Gjorgjeviq para një shekulli. Athua historiani Thaçi ka qenë në gjumë kur është shpjeguar kjo pjesë e marrëdhënieve shqiptaro-serbe?

Stephen Schwartz: Thaçi me turmën e tij ishin askusha, hiça, njerëz pa të kaluar...

Detaje për historinë e Kosovës nga libri i publicistit amerikan Stephen Schwartz «Kosovo: Background to a War», London, Anthem Press, 2000

«Në vendin e shqiptarëve»

Një kolumnist gjerman i rrëfen njohuritë dhe përshtypjet e tij nga një vizitë në Shqipëri. Në shkollimin profesional ai sheh një shans për daljen e vendit nga kriza ekonomike.

Pettifer & Vickers: Në vitin 96 Thaçi është burgosur nga Qeveria e Sali Berishës

James Pettifer & Miranda Vickers «The Albanian Question – Reshaping the Balkans», I.B. Tauris, London 2009.

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.