Sunday, 23. February 2020

Analizë

Çfarë do të ndodhë më 24 qershor nëse Britania del nga BE-ja?

Profesori i politikës Amand Menon na tregon se çfarë na pret të premten nëse britanikët votojnë për të dalë prej bllokut evropian.

Protesta masive rrit tensionet politike në Shkup

Dhjetëra mijëra njerëz morën pjesë në një protestë masive anti-qeveritare në Shkup të Maqedonisë të hënën në mbrëmje – ku tensioni qe i lartë për shkak se autoritetet nuk iu përmbajtën ultimatumit të protestuesve.

Kjo natë e paharrueshme në kërkim të yjeve

Një festë shqiptare në Francë. Dhjetë shënime nga metroja e Lyonit dhe skutat e tjera.

Është djalë

Pse vetëm burrat janë të dhunshëm?

Ballkanit po i prishen ëndrrat për BE-në

Rajonit që ende është entuziast për t’u bërë pjesë e Bashkimit Europian po i has sharra në gozhdë, shkruan revista e famshme britanike Economist.

Maqedonia: Vendi i Ballkanit qendror në krizë

Neglizhenca aktuale e këtij vendi të vogël dhe të brishtë nga SHBA dhe BE pengon demokracinë dhe stabilitetin në Ballkan.

«Daja Rrah», «Zeq Uji» dhe hamburger «Te Daja»

Kur i emërojnë firmat ose rrugët e tyre, kosovarët kanë një fantazi të pakufishme.

Prokurori amerikan Williamson: Pas dëshmive të Rugovës ngritëm akuzën kundër Miloševićit

Diplomati dhe prokurori amerikan Clint Williamson tregon se si e takoi Ibrahim Rugovën në Romë në vitin 1999 dhe si ndihmuan dëshmitë e tij për ta nxjerrë diktatorin serb para gjyqit. Detaje nga: Clint Williamson «Real Justice, in time: The Initial Indictment of Milosevic» në librin «The Milosevic Trial: An Autopsy», edituar nga Timothy William Waters, Oxford University Press, 2013.

Marshimi i huliganëve rusë të futbollit

Moska duhet të marrë masa për luftimin e dhunës dhe mashtrimit me drogë në sport, shkruan gazeta prestigjioze britanike Financial Times.

Dervishët në tunelin zviceran

Tuneli më i gjatë në botë dhe pyetja më e marrë parlamentare në planet: mbi një maskaradë zvicerane – dhe humorin fantastik të Qeverisë helvetike.

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.