Tuesday, 16. July 2019

Analizë

Fëshfërimat e së shtunës

Të lexosh gazetën ditën e gjashtë të javës. Një ese i vogël.

Trump: Rrugës së kriminelit të luftës

Mos lejoni t’iu ikin kërcënimet vrastare të Donaldit – kështu i bëjnë përsëri të mrekullueshme shtetet e tyre nacionalistët dhe racistët e shfrenuar

Refugjatët mund të nisin të kalojnë nëpër Shqipëri

Bash si para 25 vjetësh, kur shqiptarët largoheshin prej vendit të tyre, tani nëpër Shqipëri mund të kalojnë refugjatët nga Siria «Economist».

Le Figaro: Pas zgjedhjes president Thaçit mund t’i lëshohet një faturë – nga Gjykata...

Gazeta konservatore franceze Le Figaro shkruan se Hashim Thaçi është i kërcënuar nga Gjykata Speciale me seli në Hagë për shkak të dyshimeve për keqtrajtim të të burgosurve serbë dhe romë.

Njëqind ditët e «komandantit» Ramush Haradinaj

Detaje nga libri i Fernando Gentilinit «Ballkani pa anë e pa fund – udhëtim sentimental nga Prishtina në Bruksel», Dituria, Tiranë, 2015.

Spiegel: «Një dramë mërgimi: Jo pa babain tim»

Një burrë dëshiron të ikë nga Kosova në Gjermani, por e ndalon djali i tij: drama e emigracionit «Babai» e gjermano-kosovarit Visar Morina po e impresionon botën e filmit.

Shumëkush ia dëshiron fundin Evropës

Cili do të jetë hapi i radhës i Evropës? Shumëkush mezi pret që Evropa të dështojë. Siria, emigrantët, terrorizmi: krerët e BE-së duken të pashpresë karshi këtyre krizave të ndërlidhura. Megjithatë ka shpresë për zgjidhje politike – dhe zgjidhja nis me Turqinë

Një sakrificë tragjike

Pse duhet mbrojtur Adem Jasharin nga manipulimet politike?

Kopalla komandantësh

Të tjerët sjellin investitorë, hapin vende pune, integrohen në BE, udhëtojnë pa viza. E ne? Ne dëgjojmë muhabete mes «komandantëve» që janë bërë milionerë dhe tani flasin për marrëzitë e tyre heroike në luftë.

Evropianët u rikthehen aleancave të vjetra

Presidenti i Këshillit Evropian paralajmëroi shtetet anëtare të bllokut: Dilni me një plan konkret për zgjidhjen e krizës së refugjatëve brenda dy muajsh, ose rrezikoni të zhyteni në kaos.

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.