Sunday, 26. January 2020

Analizë

Pushtimi i radhës i Stambollit

Për herë të parë që nga koha e Ataturkut tani lejohet që një myezin të thërrasë ezanin në Ajasofja. A po merr fund definitivisht shekullarizimi i Turqisë?

Të lumtë ne: edhe në Sarandë një bust për Hillary Clinton

Përmendoromania shqiptare kinse në nderim të Amerikës ka marrë përmasa absurde dhe qesharake. Mos të mendojë kush që kështu do të gëzojmë ndonjë respekt.

Oliver Schmitt: Europa nuk duhet ta tolerojë retorikën e Erdoanit në Ballkan

Profesori i historisë në Universitetin e Vjenës, Oliver Jens Schmitt, shkruan në një artikull për gazetën zvicerane «Neue Zürcher Zeitung» se fantazma osmane e kryetarit turk nuk duhet të tolerohet.

Amerika duhet t’i përvjelë mëngët për të shpëtuar Europën

Europa duhet t’i mbajë hapur kufijtë e brendshëm dhe të ruajë tregun e përbashkët për aktivitet ekonomik – madje edhe me Mbretërinë e Bashkuar që më nuk është anëtare zyrtare e BE-së. NATO-ja duhet të fuqizohet për adresimin e kërcënimeve në rritje nga Lindja dhe Jugu. Projekti europian duhet të përparojë edhe më shumë. Dhe Amerika duhet edhe njëherë të jetë e pranishme në zemër të Europës që të ndihmojë që këto të jetësohen. Në të vërtetë, ky është moment kthese për Europën – dhe për Amerikën.

Futbollistët shqiptarë me rritje enorme në bursën e transferimeve

Çfarë do të bëhet me Lenjanin, Hysajn, Kukelin, Ajetin? Europiani i futbollit ka rritur vlerat e disa futbollistëve shqiptarë, të tjerë duan t’i qëndrojnë besnik ekipeve, kurse ekspertët vlerësojnë se rritja është së paku prej 20 deri 30 për qind.

Si dhe pse u bë Rugova lider i shqiptarëve të Kosovës?

Detaje nga libri i Tim Judah «Kosovo – War and Revenge», 2002, Yale University Press, ku shpjegohet rrugëtimi politik i Ibrahim Rugovës dhe refuzimi i Rexhep Qosjes për të qenë në krye të LDK-së.

Mesazhi i shteteve themeluese të BE-së për Britaninë e Madhe: Largohuni sa më shpejt!

Gjermania dhe pesë shtetet e tjera themeluese të BE-së duan që Britania e Madhe të braktis sa më shpejt BE-në. Zemërimi kundër kryeministrit David Cameron është i madh.

Popullizmi vërshon Amerikën e Europën

Votimi tronditës i britanikëve për të dalë nga Bashkimi Europian paraqet krizë ekzistenciale, ekonomike e politike për bllokun që tashmë ishte kërrusur prej barrës së problemeve të deritanishme

A po perëndon Perëndimi siç e njohim ne?

Uniteti perëndimor, frenimi bërthamor dhe ushtritë në gjendje gatishmërie na kanë dhuruar më shumë se gjysmëshekulli stabiliteti politik. Ndarja e hapësirës së përbashkët ekonomike ndihmoi që të kishte prosperitet dhe liri në Evropë dhe në Amerikën Veriore. Por këto gjëra, të gjithë ne i marrim si të shkruara, derisa nuk na rrëshqasin nga duart.

Çfarë e pret tani Britaninë e Madhe?

Ekonomisti Alban Nevzati nga Shoqata Financiare Zvicerano-Shqiptare (http://safassociation.ch/) analizon pasojat e Brexitit për Britaninë e Madhe.

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.