Monday, 23. September 2019

Analizë

«Kosovarët humbën njërën prej kokave më të afta»

Radikalizmi dhe zjarrvënia nacionaliste ishin diçka e huaj për këtë profesor të përzemërt të sociologjisë: si e përshkruante Fehmi Aganin gazeta zvicerane «Tages Anzeiger» pak ditë pas vrasjes?

Nxirre dorën nga xhepi, kur flas me ty

Ajo shkruan një tekst, ai ia dëshiron asaj vdekjen: kolumnistja e DER SPIEGEL Margarete Stokowski i përgjigjet – si përjashtim - një kalemxhiu fundërrinash.

Radikal, i zhurmshëm, i suksesshëm: Donald Trump ka arritur gati në cak

Ai ka fyer, ka gënjyer dhe ka nxitur urrejtje: në fushatën paraelektorale amerikane Donald Trump i ka lejuar vetes shumë gjëra, të cilat do ta kishin dëmtuar secilin. Në vend të kësaj ai gjendet para triumfit, të cilin një kohë të gjatë pothuaj askush nuk e ka pritur.

Adem Demaçi – metaforë e lirisë

Me rastin e 80 vjetorit të lindjes dhe shpalljes së tij Doktor Honoris Causa nga Universiteti i Tetovës

Bullgaria: E rëndë plumb për Ballkanin, pendël për Euroazinë

Midis Ballkanit, në udhëkryqin e copëtuar të Euroazisë, Bullgarisë asnjëherë nuk i ka munguar vëmendja e fuqive të huaja. Gjatë shumicës së trembëdhjetë shekujve të ekzistencës së Bullgarisë, Turqia ka përcaktuar pozitën e vendit. Gjatë dy shekujve të kaluar, vëmendja e Turqisë është devijuar tjetërkund, por askush nuk mund të supozojë se andej do të mbetet gjithnjë. Agjencia amerikane e analizave gjeostrategjike Stratfor mbi të kaluarën dhe të ardhmen e Bullgarisë si shtet kyç i Ballkanit.

«BE i ka komprometuar vlerat, të cilat e arsyetojnë ekzistencën e tij»

60 intelektualë të njohur protestojnë në një letër të hapur kundër politikës europiane ndaj refugjatëve. Mes tyre edhe dr. Lea Ypi nga London School of Economics (LSE).

Çmimi i lirisë së lëvizjes pas një çerekshekulli izolim

Qytetarët e Kosovës pritet së shpejti të fitojnë lirinë e lëvizjes – pas 25 vjet izolimi. Shkaktarët e këtij izolimi janë burokratët diskriminues në Bruksel dhe sundimtarët e Kosovës të zhytur në krim. Ky shkrim përmban edhe një shembull se çfarë i bën jetës së një njeriu getoizimi.

«Mahmut Bakalli e kuptonte gjuhën politike të Perëndimit dhe mund ta përdorte atë»

Christine von Kohl, gazetare e njohur daneze, e cila me dekada shkroi për mediat gjermane për zhvillimet në Ballkan, portreton liderin socialist të Kosovës, Mahmut Bakallin.

FIFA do të tregojë nëse Xhaka, Shaqiri dhe të tjerët mund të luajnë për...

Mediat gjermane dhe zvicerane kritikojnë UEFA-n për qëndrim të paqartë ndaj Kosovës dhe për përkrahjen e mëtutjeshme të Michel Platinit, i cili është suspenduar nga FIFA për shkak të shkeljeve etike. Gazeta «Süddeutsche Zeitung» e quan Michel Platinin proserb. Serbia me shtete të tjera mund të përpiqet ta çojë lëndën e Kosovës në Gjykatën e Arbitrazhit në Sport (CAS). Nga FIFA është kërkuar një qëndrim i qartë sa i përket mundësisë që futbollistët si Shaqiri e Xhaka të luajnë për Kosovën.

E tani? Gjashtë skenare për Kombëtaren e Kosovës

Gazeta Blick e Zürichut mbi anëtarësimin e Kosovës në UEFA: Kosova mund marrë pjesë në kualifkime për Botërorin, por gjasat që Shaqiri dhe Xhaka të lënë Zvicrën janë të vogla.

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.