Monday, 14. October 2019

Analizë

Mbreti i Turqisë

Erdogani pas Davutoglut

Heronjtë tanë Azem Syla dhe Ukë Rugova

Njëri luftoi me sukses kapitalizmin zviceran, tjetri u kujdes për lirinë e lëvizjes në Europën plakë. Një parodi e hidhur për doktor Azem Sylën dhe ekspertin e vizave Ukë Rugova.

«Autoritar dhe dashakeqës»: Akuza të rënda kundër shefit të ri të FIFA-s

Gianni Infantino është zviceran si Joseph Blatter, presidenti shumëvjeçar i FIFA-s, i cili u largua me akuza për korrupsion. Dy muaj pas zgjedhjes presidenti i FIFA-s Infantino po shkon rrugës së gabuar: nga lakmia e tepërt atij s’po i mjafton rroga vjetore prej dy milionë franga.

Noam Chomsky: Dhjetë strategji për të manipuluar shoqërinë

Linguisti i famshëm amerikan ka bërë një përmbledhje të strategjive që përdorin politikanët, menaxherët dhe persona të tjerë me ndikim për të kontrolluar shoqërinë, për të shtypur kritikën, fshehur informacionin dhe manipuluar me pushtetin që kanë.

Dashuria ndoshta e vetme e zviceranëve: treni dhe hekurudha!

Zvicra së shpejti do të hap tunelin më të gjatë në botë. Historianë, shkrimtarë dhe gazetarë tregojnë përse treni dhe hekurudha janë aq të rëndësishme për këtë vend.

Aktori serb: «Bëhuni njeri, zoti Ministër, urojani Fadil Vokrrit pranimin në FIFA»

Čedomir Petrović, një aktor i njohur serb, i ka bërë thirrje ministrit të Sportit të Serbisë, Vanja Udovičić, të harrojë funksionin e tij dhe t’ia urojë Fadil Vokrrit anëtarësimin e Kosovës në FIFA.

1981!

Publicisti i famshëm gjerman Viktor Meier mbi demonstratat e vitit 1981 në Prishtinë, prapambetjen ekonomike të Kosovës, «proletarët intelektual» pa përvojë jetësore dhe Shqipërinë e Enver Hoxhës, e cila refuzonte kontaktet me Kosovën për shkak të atmosferës më të lirë dhe më liberale, e cila mund të kishte ndikim «subversiv» ndaj Shqipërisë.

Luftëtari dhe oportunisti

Në vitet ’60 shkrimtari Ernst Jünger i dërgoi një panoramë laureatit të Çmimit Nobel për Letërsi Ivo Andrićit. Ai s’mori kurrë përgjigje. Për këtë kishte arsye. Një rekonstruksion.

Rruga e gjatë e Adem Demaçit: nga beteja kundër gjakmarrjes te lufta për pavarësi

Publicisti dhe aktivisti për paqe Howard Clark skicon rrugën e Adem Demaçit nga vitet ’50, kur shkroi romanin «Gjarpinjtë e Gjakut», «një dënim i fuqishëm i gjakmarrjes... por edhe një akuzë kundër shoqërisë që bën pak ose aspak për ta ndalë atë», deri në vitet ’90 kur u përpoq për një dinamikë të re politike në Kosovë. Detaje nga libri: «Civil Resistance in Kosovo», London, Pluto, 2000.

Xhamia e Banjallukës rimëkëmbet 23 vite pas shkatërrimit

Xhamia e madhe «Ferhadija», që ishte hedhur në erë prej paramilitarëve serbë të Bosnjës, do të rihapet pas rindërtimit të stërzgjatur prej nëntë vitesh, shkruan «Guardian».

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.