Monday, 24. June 2019

Analizë

Truri me ve

Besoj shumë prej jush tashmë e keni vënë re një fenomen mjaft interesant: njerëz me emër, të nderuar, me vepra tashmë të provuara, integritet...

Nuk mjafton të shtrëngoni grushtin në xhep! Merrni përgjegjësi për të ardhmen tuaj –...

Një tekst i zgjeruar, i cili bazohet në fjalën e mbajtur nga Enver Robelli, redaktor i gazetës zvicerane «Tages Anzeiger», në «BritTalks», një debat i organizuar nga Ambasada e Britanisë së Madhe në Prishtinë në Kino Armata mbi rëndësinë e mediave të pavarura.

Çfarë kërkon politika e brendshme turke në parkun e Tiranës?

Pse një park në kryeqytetin shqiptar duhet të bart emrin «Parku i Demokracisë së 15 korrikut»? Më 15 korrik 2016 në Turqi kishte një përpjekje për puç. Por kjo është punë e brendshme e Turqisë, jo e Shqipërisë. Që këtë emërtim e toleron kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Velija është një poshtërsi populliste.

Një qeveri teknike për të shpëtuar Shqipërinë

Tensionet politike po e rrezikojnë të ardhmen e vendit. As qeveria, as opozita nuk janë në gjendje të udhëheqin vendin. Duhet një qeveri teknike, e cila do të administronte vendin së paku një vit në mënyrë që pastaj të shkohet në zgjedhje të reja parlamentare dhe lokale.

Beteja e humbur e Edi Ramës kundër gazetarit gjerman

Kryeministri i Shqipërisë, dikur edhe vetë publicist, ka paralajmëruar se do ta çojë në gjyq gazetarin gjerman, i cili ka nxjerrë regjistrime që me gjasë konfirmojnë vjedhjen e votave nga Partia Socialiste. Botimi i përgjimeve është në interes publik, andaj kërcënimi i Ramës është po aq absurd sa çirrja e Sali Berishës pas katastrofës së Gërdecit se gazeta amerikane «New York Times» është «letër tualeti».

Zëra nga 11 qershori i vitit 1999: kështu e komentonin gazetat perëndimore ditën kur...

«Süddeutsche Zeitung» (Gjermani): «Në këtë luftë Perëndimi dërgoi një sinjal të rëndësishëm: jo çdo diktator mund ta shtyp dhe masakrojë një popull pa u...

Propaganda e ndyrë e Zahir Taninit kundër Kosovës në Këshillin e Sigurimit të OKB-së

Shefi i UNMIK-ut, diplomati afgan, Zahir Tanin, po sillet si guvernator arrogant dhe sikur Kosova të mos jetë e pavarur. Është momenti i fundit që atij t’i tregohet vija e kuqe. Ai nuk ka kompetencë të merret me gjykimin e politikës së jashtme apo të brendshme të Kosovës. Po të ishte diplomat serioz dhe zyrtar serioz i OKB-së, ai do të kujdesej që në veri të mos staciononte zyrtarë rusë, të cilët tradicionalisht kanë punuar kundër Kosovës dhe në shërbim të agjenturave serbe dhe të Kremlinit.

9 qershor 1999, një ditë e mirë për Kosovën, liria duke ardhur

Fishkëllima e bombave po pushonte. Dhe në Kosovë po kthehej vaji triumfues i fëmijëve. Ata do të rriteshin në një Kosovë të lirë. Por me pak shanse, sepse ëndrrat ua dogjën ata që e mbajnë veten për çlirimtarë dhe në fakt moti njihen vetëm si plaçkitës të vendit. Si u futën në Kosovë, nisën të ndukin me thonj çdo gjë që gjenin, filluan të vrasin rivalë politikë, njëkohësisht shantazhuan me sukses bashkësinë ndërkombëtare: nëse s’na jepni pushtet, do bëhet kiameti. Dhe bashkësia ndërkombëtare u dorëzua. Njerëz pa votë nga populli morën në dorë fatet e vendit.

Rasti i habitshëm i norvegjezes që kurseu 85 mijë euro

Përderisa kryetari i Kuvendit merret me pasurinë e shtetasve norvegjezë, neve na mbetet të shtrojmë pyetje për politikanët e Kosovës, veçanërisht bashkë-partiakët e Kadri Veselit. Në legjislaturën e kaluar, 36 deputetët e PDK të cilëve u printe Veseli, kishin deklaruar pasuri në vlerë të përgjithshme prej mbi 50 milionë euro.

Më e rëndësishme veshja se truri: Mbi demontimin e një gruaje në politikë

Shefja e socialdemokratëve gjermanë Andrea Nahles u largua furishëm nga politika gjermane, duke ua përplasur për hunde arrogancën atyre burrave që merreshin edhe me veshjen e saj. Mediat në Gjermani kanë reaguar të tronditura mbi trajtimin destruktiv të grave në politikë. Me gjasë duhma e shekujve të kaluar vështirë hiqet nga katet e udhëheqësve, të cilët më shumë merren me fustanin e një politikaneje se sa me përmbajtjen e asaj që thotë.

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.