Saturday, 25. January 2020

Allgemein

Stipe Mesiqi mbron udbashët e dënuar për vrasje dhe e quan drejtësinë gjermane naziste

Drejtësia gjermane i ka dënuar me burgim të përjetshëm dy ish-udhëheqës të shërbimit sekret jugosllav. Të dy janë kroatë. Ata akuzohen se kanë organizuar vrasjen e disidentit Stjepan Gjurekoviq, i cili ishte kundërshtar i regjimit të Josip Broz Titos dhe mbante lidhje me emigracionin shqiptar në Gjermani. Dënimi i udbashëve kroatë në München nuk po i pëlqen Stipe Mesiqit, kryetarit të fundit të Jugosllavisë dhe kryetarit të Kroacisë në dy mandate. Përse?

Abdixhiku: «Rasti APEX» tregon se s’ka luftë kundër korrupsionit e krimit të organizuar

Opinionisti dhe profesori Lumir Abdixhiku në një postim të vetin në Facebook ka shfaqur habi për shkak të ndërprerjes së hetimeve kundër të akuzuarve në «rastin APEX».

Juventusi tregon fuqinë në Ligën e Kampionëve

Juventusi ka mposhtur Manchester Cityn në takimin e parë të Grupit D në Ligën e Kampionëve.   Finalisti i sezonit të kaluar, që po kalon në...

Shiten biletat për ndeshjen Shqipëri – Serbi

Nuk janë dashur shumë minuta që në uebfaqen zyrtare të Federatës Shqiptare të Futbollit të mos mbesin bileta online në dispozicion për takimin Shqipëri-Serbi.   Pak...

Rezistenca e bllokut lindor ndaj refugjatëve vë në pah ndarjet kulturore dhe politike të...

Qëndrimi i shteteve lindore - që reflekton përzierje të lëvizjeve të së djathhtës ekstreme, nacionalizmit, paragjykimeve racore dhe fetare, si dhe argumentet për gjendjen...

Vokrri e Platini bashkë i kthehen futbollit aktiv

Federata e Futbollit të Kosovës ka njoftuar se kryetari i saj, Fadil Vokrri dhe sekretari i përgjithshëm, Eroll Salihu janë ftuar si mysafirë nga...

Shqiptari që bëri Policinë e Serbisë të krenohet para botës rrëfehet për KTV-në

Polici Rexhep Arifi, që u fotografua nga mediet e huaja derisa po luante me një vogëlush refugjat, ka rrëfyer për KTV-në sa i ka...

Shqipëria frikësohet nga “dronët” e joshqiptarëve

Edhe një muaj ka mbetur deri te ndeshja ndërmjet Shqipërisë e Serbisë që mund të vendosë për kualifikimin e kuqezinjve në “Euro 2016”, shkruan...

Princi Ali konfirmon kandidaturën për president të FIFA-s

Princi i Jordanisë, Ali bin Hussein, ka konfirmuar se do të garojë për president të FIFA-s, në zgjedhjet e muajit shkurt.   39-vjeçari kishte humbur në...

Sot luhet ndeshja e mbetur Prishtina – Llapi

Ndeshja e mbetur e xhiros së tretë të Superligës së Kosovës në futboll ndërmjet Prishtinës e Llapit do të zhvillohet të mërkurën (sot, 17:00).   Kjo...

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.