Monday, 6. April 2020

Dëmet nga tërmeti në Tiranë: 31 të arrestuar

Në Shqipëri, Prokuroria bëri të ditur se janë të paktën 31 persona, zyrtarë e ish-zyrtarë vendorë, inspektorë të ndërtimit, arkitektë, inxhinjerë dhe ndërtues në...

Avioni i trafikantit malazez të drogës më 10 janar 2019 fluturoi nga Shqipëria në Gjenevë, pastaj në Basel

Më 16 maj 2019 hetuesit e drogës rrethuan një automjet transporti, i cili ishte parkuar...

Fuqia e paragjykimit

Një «BMW M3 Coupé» me 420 kuaj fuqi, një shofer dhe një avokat: mbi paragjykimet dhe botën e përmbysur në një gjykatë zvicerane.

Qendrim – kështu quhet gjirafa e sapo lindur në Kopshtin Zoologjik në Basel të Zvicrës

Gjirafa e quajtur Kianga ka lindur në fund të marsit një gjirafë prej 71 kilogramë. Mediat zvicerane njoftojnë se i vogli i saj do të bart emrin Qendrim.

Rekord i ri: në vitin 2018 Zvicra eksportoi mallra në vlerë prej 233 miliardë franga

Prodhimet më të kërkuara - orët dhe ilaçet.

Nga Shkodra në Arosa: dy arinj «shqiptarë» gjejnë qetësinë në parajsën zvicerane

Një organizatë për mbrojtjen e kafshëve do të sjellë nga Shkodra në alpet zvicerane dy arinj. Në Shqipëri kafshët jetojnë në kushte të rënda.

Detektivët zviceranë zbulojnë mashtruesin shqiptar: merrte pension si invalid, por punonte si roje në diskotekë

Një shqiptar nga Kosova ka arritur të marrë një pension të plotë invalidor në Zürich duke mashtruar autoritetet. Tani ai është dënuar me burg për shkak se kundërligjshëm i ka marrë 420 mijë franga. Më 25 nëntor zviceranët do të votojnë për një ligj, i cili rregullon angazhimin e detektivëve për zbulimin e mashtruesve të sigurimeve. Kryetari i trupit gjykues i tha mashtruesit nga Kosova: «Me sjelljen tuaj ju keni bërë reklamën më të mirë për referendumin e ardhshëm».

Origjina e universit

Qysh e humbi kontrollin zonja Stern dhe iu hodh në përqafim kriminelit Radovan Karaxhiq?

Një libër i autores amerikane Jessica Stern mbi takimet e saj me Radovan Karaxhiqin në burgun e Hagës ka ndezur shumë debate në Amerikë dhe në Bosnjë. Stern relativizon dhe minimizon krimet serbe. Libri i saj është një shembull se si duke iu vardisur një krimineli të luftës autorja e humb kontrollin mbi temën dhe adhurimin e saj e shpreh me gjuhë pothuaj romantike - madje duke e lavdëruar Karaxhiqin për bukurinë e tij dhe duke e krahasuar me figurat poetike të veprave të George Gordon Byronit.

Çfarë dihet deri më tani për virusin Korona?

Një shpjegim bazuar në raportet e shkencëtarëve në redaksitë e mediave gjermane dhe zvicerane.

Poetë, popullistë dhe pallate

Rijeka sivjet është kryeqytet europian i kulturës. Një ese mbi një qytet me dy emra – Rijeka (kroatisht), Fiume (italisht) - ku përplaset historia e shekullit XX, ku lindën shkrimtarë që i kushtuan poezi një fshati të Kosovës, ku lindi Ödön von Horváthi, ku ndryshket anija «Galeb» e Titos dhe ku para 100 vitesh fashizmi italian ndërmori një provë gjenerale.

Lufta e tij: në kampin e shfarosjes së hebrenjve bashkë me nipin e komandantit...

Para 75 vitesh u çlirua Auschwitzi. Rainer Hössin, nipin e komandantit të kampit të shfarosjes, deri më sot e ndjek trashëgimia monstruoze e emrit të tij. Një reportazh nga gazeta zvicerane «NZZ am Sonntag».

Albin Kurti para bashkatdhetarëve në Zvicër: «Kosova nuk e mbijeton edhe një qeveri të...

Një debat mes Albin Kurtit dhe politikanit socialdemokrat zviceran Cédric Wermuth u shndërrua në një tubim me emocione shpërthyese të mbi 500 shqiptarëve në përkrahje të Lëvizjes Vetëvendosje dhe ndërrimit të madh të pushtetit në Kosovë. Në fund të këtij aktiviteti dëshira e vetme e qindra pjesëmarrësve ishte «një selfie» me Kurtin, të cilin ndokush nga përkrahësit e zjarrtë mund ta ketë ngatërruar me yllin e popmuzikës, Rita Orën.

Tirana në faqet e «New York Times»: Një qytet kosmopolitan, e ardhmja e shkëlqyer...

Kryeqyteti shqiptar ku përplaset historia e çuditshme dhe e ardhmja e ndritur e vendit. Me këto fjalë e nis artikullin kushtuar Tiranës gazeta prestigjioze amerikane New York Times, e cila i bën një përshkrim të bukur ndryshimeve që ka pësuar vitet e fundit kryeqyteti shqiptar, por edhe potencialit për një të ardhme të shkëlqyer.

Gjenerali Rahim Ademi: Filmi për luftën e Kroacisë – një falsifikim i turpshëm

Gjenerali kroat Rahim Ademi, i cili është me origjinë nga Kosova, ka thënë se filmi kroat për gjeneralin Ante Gotovina është fyes dhe nuk e pasqyron të vërtetën e luftës për çlirimin e Kroacisë. Ademi kritikoi sidomos kultin e personalitetit që filmi e ndërton për Ante Gotovinën. Kështu, sipas tij, nuk kanë vepruar as regjisorët me figurën e Titos në filmat partizanë. Më shumë

Austria bëhet me qeveri: dy parti krejtësisht të ndryshme lidhin koalicion, një boshnjake do të jetë ministre e Drejtësisë

Partia Popullore e Austrisë (ÖVP) dhe të Gjelbrit kanë vendosur të krijojnë një koalicion për...

Marina Abramoviq: «Sllavët nuk janë demokratë!»

Marina Abramoviq është mbase artistja më e njohur në botë. Me performansat e saj artistike...

Redaksia ju rekomandon

Kosova ndërmjet pavarësisë dhe ëndrrës evropiane: takim me ambasadorin e Kosovës në Francë, Qëndrim...

Revista «Le Grand Continent: Ne e kemi takuar Qëndrim Gashin, ambasador i Kosovës në Francë, për një bisedë me mbi këtë vend dhe ambiciet e tij nacionale, regjionale dhe atlantike. Më shumë

Haradinaj: «Kurrë nuk kam kërcënuar dëshmitarë»

Intervistë e kryeministrit në detyrë të Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, për Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Historiani Oliver Jens Schmitt mbi krizën politike në Shqipëri: «Kush e merr seriozisht luftën kundër lidhjeve të krimit të organizuar me politikën, nuk sulmon...

Intervistë ekskluzive e Deutsche Welle-s me historianin zviceran, Oliver Jens Schmitt, për strukturat autoritare në Shqipëri, mungesën e alternativave të besueshme partiake dhe dilemën e votuesit.

Shkrimtari kroat Milenko Jergoviq: Kujtimet për Jugosllavinë janë të zbukuruara, ai vend nuk ka qenë i lirë, ndaj shqiptarëve ekzistonte racizëm kulturor

Një vend jopraktik, i rrezikshëm për qytetarët e saj - kështu e përshkruan shkrimtari i njohur kroat Milenko Jergoviq Jugosllavinë. Në një intervistë për revistën «Vreme» të Beogradit, ai ka folur edhe qëndrimin paradoksal të serbëve ndaj Kosovës dhe racizmin kulturor të sllavëve të jugut ndaj shqiptarëve.

Ta ushqesh fëmijën me «Big Mac» dhe gjëra të tilla është keqtrajtim – kështu...

«I çuam sot fëmijët në McDonalds në Shkup» - kështu dëgjohen të thonë jo pak prindër në Kosovë. Pse «Fast Foodi» është fatal – në Shkup, në Prishtinë dhe kudo. Një shpjegim nga Harald Sükar, ish-drejtori i McDonalds në Austri, i cili ka shkruar një libër. Më shumë

Kokëfortësia – çelës për jetëgjatësi

Hulumtuesit gjetën se të anketuarit e moshës 90 vjeçe kanë gjendje fizike të dobët, por gjendje më të mirë mendore sesa anëtarët e familjeve të tyre dukshëm më të ri. U konstatua se çelësi i shpirtit të fuqishëm dhe shkëlqimit në ato vite është te «balansi perfekt ndërmjet pranimit të domosdoshmërisë», përhapjes së tij, shoqëruar me një qëndrim të përgjithshëm pozitiv jetësor. Më shumë

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.