Shkon në 50 numri i të vrarëve në Amerikë

50 persona janë vrarë dhe 53 tjerë janë lënduar në një sulm të dielën në mëngjes në një klub nate të frekuentuar nga homoseksualët në Orlando, Florida.

Police cars and fire trucks are seen outside the Pulse night club where police said a suspected gunman left multiple people dead and injured in Orlando, Florida, June 12, 2016. Orlando Police Department/Handout via REUTERSFOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNSTHIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY.Sipas autoriteteve ky është një prej sulmeve më të rënda në historinë amerikane.

Sulmuesi është identifikuar si Omar S. Mateen, që sipas FBI kishte lidhje me militantë të ISIS-it.

Mateen është vrarë nga Policia menjëherë pasi që autoritetet arritën të marrin pengjet që ai mbante.