Freitag, 23. Februar 2018

Reportazh

Maqedonasit po plaken, «myslimanët» po shtohen

Demografia është e shkruar. Miku im maqedonas mendon se po e sheh para syve se ajo nuk është në anën e tyre. «Vajzat tona...

Maqedonia ndërmjet Perëndimit dhe Rusisë

I them një konservatori në Maqedoni: «Shiko: ju i keni fituar nëntë palë zgjedhje me radhë. Ju po ia merrni të majtës ajkën. Qysh...

Maqedonia, qerre me thera

Aeroporti në Maqedoni mban emrin «Aleksandri i Madh». Kjo i bie sikur t’u ngrihet gishti i mesëm grekëve, shkruan magazina amerikane «National Online Review»...

«Ka edhe piktorë që jetojnë nga vepra e tyre»

Një piktore kosovare prezantohet në Cyrih. Përshtypjet nga vizitorët janë interesante. Blerja e tablove, për artisten, paraqet më shumë një vlerësim se sa përfitim. Teksti...

Një javë nga ngjarjet në Kumanovë – Fotoreportazh

Shkatërrimi në Kumanovë në 19, gjegjësisht 27 pamje Prej një jave opinioni po përpiqet të kuptojë çfarë ndodhi atë agim dhe gjithë ditën në një...

Një platformë pa grada dhe viza

30 artistë figurativ shqiptarë prezantohen pranë 30 kolegëve të tyre nga bota. Për dy javë rresht, në një qendër të rrallë grafike në Cyrih.

Më shumë diversitet në Parlamentin e Zvicrës

Më 9 maj 2015 migrantët e Partisë Socialdemokrate të Zvicrës prezantuan dhe aprovuan manifestin e promovuar për zgjedhjet e ardhshme parlamentare të 18 tetorit...

Një projekt zvicerano-shqiptar me agjendë të ngjeshur

Një rrjet specialistësh të fushave të ndryshme nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia e njohin shkollën zvicerane në teori dhe praktikë. Agjendë zvicerane me punë...

«Vatra», frymëzim atdhetar i gjeneratave

Njëra ndër organizatat më aktive të Diasporës shqiptare është «Vatra» e Amerikës. Prej 105 vjetësh ajo është në këmbë për mbarëvajtjen e punëve të...

Apel për kurajo dhe qytetari

Tema e takimit të radhës së shoqatës «Parandalo» ishte aspak më e thjeshtë se ajo e paragjykimeve dhe racizmit. Shoqata gjenë gjitmonë ligjërues kompetentë...
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,588FansaPëlqeje
190NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.