Sonntag, 21. Januar 2018

Reportazh

Mijëra shqiptarë të dëshpëruar provojnë fatin në Lotarinë Amerikane

Të dhënat e Departamentit Amerikan të Shtetit tregojnë se këtë vit një numër rekord prej gati 200 mijë shqiptarësh ëndërruan për lotarinë amerikane.

Loja fetare e politike në Teqenë e Harabatit

Kompleksi i Harabati Baba Teqesë bart me vete legjenda, lojëra politike, por është shndërruar edhe në mollë sherri për vetë myslimanët, përkatësisht për sektet e fesë. Për gati pesë shekuj objektet e kompleksit në periudha të ndryshme kanë shërbyer si teqe, xhami, restorant me nam, depo e galeri artesh. Midis tyre është edhe restoranti ku drekoi Titoja

Kriza e refugjatëve detyron ish-republikat jugosllave të bashkëpunojnë

Vala masive e refugjatëve dhe emigrantë që po arrijnë në Evropë pa dyshim se do të shkaktojë ndryshime në kontinent. Në disa raste, fluksi do të mund të ketë edhe efekte politike – por do të ketë situata kur gjendja do të vështirësohet e përkeqësohet edhe më shumë.

Mërgata shqiptare e Maqedonisë e humb kanalin satelitor

Shqiptarët e Maqedonisë kanë mbetur pa programin në gjuhën e tyre amtare në satelit që transmetonte në kuadër të Radiotelevizionit të Maqedonisë.

Bashkohen studentët shqiptarë në Zvicër

Të shtunen e 31 tetorit u mbajt kongrsei i parë i themelimit të Federatës së Studentëve Shqiptarë në Zvicër.

Ballkani zien prej numrit rekord të emigrantëve

Emigrantët – të lodhur e të dërmuar nga ndalesat e detyrueshme – kanë nisur të humbin durimin. Ditëve të fundit kanë plasur rrahje për batanije në radhët e emigrantëve në pritje në kufirin verior të Sllovenisë për të kaluar kufirin e Austrisë.

Shqiptarët po i shmangen traditës në emrat e fëmijëve

Lista e emrave më popullorë të fëmijëve të lindur në vitin 2014 tregon se emrat po modernizohen, ndërsa shqiptarët pranojnë se ata vetë janë në kërkim të emrave të rinj dhe të kohës.

Trashëgimia e Ballkanit: shtëpitë tradicionale mirëpresin shtegtarët

Nëse kërkoni të keni përvoja më të veçanta personale dhe lokale, si dhe gatesa të ziera e të pjekura nga duart e shtëpiakeve, flini në ndonjërën prej këtyre shtëpive tradicionale në Ballkan.

Katedralja ku përplaset feja me politikën

Me emrin e saj, katedralja ortodokse në Tiranë, «Ngjallja e Krishtit», pos frymës fetare përthekon edhe një copë historie të Shqipërisë komuniste, kur feja ndalohej me ligj.

Odiseja e refugjatëve eritreas

Pas Sirisë, Eritrea e ka kuotën më të lartë të azileve të pranuara në UE. Pesë gra eritrease rrëfejnë për frikën dhe shpresat e tyre.
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

7,540FansaPëlqeje
184NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.