Sonntag, 30. April 2017

Reportazh

Hahn në Shkup: Protesta nga qytetarë dhe injorim nga presidenti

Porosia e Johannes Hahn dje në Shkup: Në një demokraci, të gjithë duhet ta pranojnë shumicën parlamentare. Ne e inkurajojmë presidentin e shtetit që ta rishqyrtojë urgjentisht vendimin e tij. Nuk ka kohë për të humbur! Por kjo nuk e tundi Ivanovin nga qëndrimi i tij për të mos i dhënë mandatin për qeverinë Zoran Zaevit. Presidenti e bojkotoi komisarin Hahn duke mos e pranuar në takim.

Refugjatët përballen me pritje të ftohtë në Rumani dhe Bullgari

Marrëdhëniet në përkeqësim mes Turqisë dhe Europës kanë rritur shqetësimet në Bullgari dhe Rumani për një valë të re refugjatësh – një ide që rrëqeth të dyja vendet.

Qeveria e përgjumur: Shqipëria rrezikon 141 milionë euro nga arbitrazhi

Ekzekutimi i një vendimi arbitrazhi, i vjetër prej më shumë se dy dekadash i ka gjetur të papërgatitura autoritetet shqiptare që tashmë rrezikojnë ta rëndojnë vendin me një faturë të kripur financiare.

Shkatërrimi i Mekës

Projekti më i madh i ndërtimit në Lindje të Mesme ka fshirë 1400 vite të historisë islamike. Shkatërrimi në fakt kishte nisur shumë më herët. «E kemi shndërruar të kaluarën tonë prej kohës së Ibrahimit me pompa nafte», thekson ankueshëm një mekas, shkruan «The Economist».

Diga që kërcënon lumin e fundit të egër në Europë u miratua pa konsultime

Të dhënat e siguruara nga BIRN tregojnë se investitorët dhe agjencitë përgjegjëse publike, i lanë jashtë konsultimeve për projektin e hidrocentralit të Poçemit mbi lumin Vjosë banorët e zonave që përmbyten, institucionet vendore dhe organizatat mjedisore.

Thellohet kriza në Maqedoni, diplomatët heqin dorezat

Nga 11 dhjetori Maqedonia nuk ka arritur të formojë qeveri të re, ndërsa Kuvendi nuk ka kryetar. Së shpejti edhe pushteti lokal shkon drejt një krize institucionale: krerëve dhe këshillave komunalë u skadon mandati. Diplomatët ndërkombëtarë i bëjnë thirrje presidentit Ivanov që t'ia japë mandatin Zaevit që ta formojë qeverinë.

Kosova, Serbia dhe beteja e pakuptimtë e Nju Jorkut

Zyrtarë nga Kosova dhe Serbia u përplasën përsëri në mënyrë spektakolare në Këshillin e Sigurimit të OKB-së këtë javë, por qëndrimi i tyre agresiv bën shumë pak për të trajtuar të kaluarën e kohës së luftës apo për të parandaluar probleme të ardhshme.

Shqiptarët e Maqedonisë ndihen të fyer nga vendimi i presidentit Ivanov

Shqiptarët në Maqedoni thonë se vendimi i presidentit për të mos lejuar opozitën të krijojë një qeveri të re në aleancë me shqiptarët etnikë është fyes dhe do të shtojë tensionet etnike.

Nën qiellin e ndarë të Mitrovicës mjerimi mbetet i përbashkët

Mure, ura dhe tepër, tepër histori: një udhëtim nëpër qytetin e ndarë të Mitrovicës, ku shqiptarët ankohen se qeveria qendrore në Prishtinë kurrë nuk e ka trajtuar me prioritet «metropolin e minatorëve», ndërsa disa të rinj serbë e quajnë Majlina Kelmendin «ambasadoren më të mirë të Kosovës» dhe ëndërrojnë jo më shumë se një jetë normale.

Duke kërkuar eshtrat e priftit Shtjefën Kurti

Shtjefën Kurti u pushkatua më 1971, sepse pagëzoi një dëshmitar. Urdhrin për pushkatim e nënshkroi prokurori Hajredin Fuga. Pasi ra regjimi komunist në Shqipëri, Fuga përparoi në karrierë, duke u bërë gjykatës në Gjykatën Kushtetuese. Vdiq në vitin 2012 pa asnjë therë në këmbë. Ndërkohë eshtrat e Shtjefën Kurtit nuk janë gjetur ende, ndërsa qeveria paralajmëron hapjen e dosjeve, por me shumë hile e dredhi. «Në Perëndim u pëlqejnë këto tema që shihen si shenja se diçka e hairit po ndodh në vend», thekson publicisti Fatos Lubonja. «Të huajt nuk duhet ta nxjerrin turpin në shesh. Duhet të dalë në sipërfaqe prej popullit tonë».

Artikuj të zgjedhur

7,043FansaPëlqeje
152NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.