Donnerstag, 23. März 2017

Reportazh

E ardhmja e zbulimeve te «Veliera» varet nga Këshilli Arkeologjik Kombëtar

Arkeologët janë pranë fundit të gërmimeve mbi një sipërfaqe prej 285 metra katrore të rrënojave të zbuluara nga gërmimet e projektit të velës prej betoni. Gërmimet zbuluan një ndërtesë otomane, në të cilën janë përdorur gurë të periudhave shumë më të hershme, bashkë me topa e gjyle guri mesjetare. Këshilli Arkeologjik Kombëtar do të duhet të vendosë se si do të veprohet më tutje.

Grevistët kundër Bankers Petroleum marshojnë drejt Tiranës

Banorët e fshatit Zharrëz, prej 3 javësh në grevë urie, janë nisur drejt Tiranës, duke përshkallzuar protestën e tyre kundër kompanisë së naftës Bankers Petroleum, të cilën e akuzojnë si përgjegjëse për tërmetet e shumta që e kanë prekur zonën.

«Komandant Malisheva» dëshmon në rastin Kumanova

«Malisheva» ka thënë para gjykatës së Shkupit se krerët e grupit të armatosur që mori pjesë në luftimet në Lagjen e Trimave në Kumanovë kanë qenë paraprakisht në kontakt me funksionarë të lartë dhe kryetarin e BDI-së. Ai tha se Beg Rizaj dhe Mirsad Ndrecaj kanë takuar edhe Shenasi Memedin, zyrtar i lartë i shërbimeve sekrete maqedonase, por nuk i ka njohur se kush janë.

LSDM-BDI arrijnë marrëveshje për bashkëqeverisje!

Lidhja Socialdemokrate dhe Bashkimi Demokratik për Integrim kanë arritur marrëveshje për ligjin e gjuhës shqipe dhe pjesën më të madhe të platformës së përbashkët të partive shqiptare. Pritet të dakordohen edhe për disa çështje të tjera të platformës së përbashkët qeverisëse. Zaev edhe zyrtarisht ka njoftuar që nga BDI ka marrë konfirmim se do t’i japin nënshkrimet për mandatin qeveritar.

«Shteti rus» fshihet pas grushtit të shtetit në Mal të Zi, thotë prokurori

Prokurori special i Malit të Zi ka akuzuar ‘shtetin rus’ për përfshije në tentativën për grusht shteti tetorin e shkuar, mes pretendimeve të reja tronditëse për angazhimin e Moskës në përpjekjen për të rrëzuar qeverinë pro-perëndimore.

Protesta e opozitës; qeveri teknike, ndryshe bojkot parlamentit dhe përshkallëzim

Qindra mbështetës të opozitës së udhëhequr nga Partia Demokratike janë ngujuar prej ditës së shtunë në një çadër përpara ndërtesës së kryeministrisë, duke kërkuar krijimin e një qeverie teknike si kusht për zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Rusia nxit frikë në Ballkan para syve të NATO-s

Reportazh i «New York Times» nga Kosova. Koloneli Corwin Lusk, komandant amerikan i grupit multinacional lindor të KFOR-it, pajtohet se zgjedhjet serbe po nxisin deklaratat acaruese dhe se Rusia po luan me këtë lojë, megjithëse dyshon se Rusia kërkon konfrontim direkt në Ballkan. «Do të ishte sjellje shumë joracionale sepse do të ishte luftë që nuk do të mund ta fitonin», ka deklaruar ai. «Është luftë që askush nuk do të shpëtonte pa plagë e pa u djegur».

Fëmijëri e ndërprerë: eksodi për azil në Britani i adoleshentëve shqiptarë

Qindra të mitur nga verilindja e Shqipërisë braktisën shkollat dhe ikën përmes rrjeteve të trafikut klandestin në Britaninë e Madhe, por shpresat e tyre për një të ardhme më të mirë rrezikojnë të shfrytëzohen në tregun e egër të skllavërisë moderne.

Punimet për «Velierën» rikthejnë nostalgjinë për historinë e qytetit të Durrësit

Monitorimi arkeologjik i punimeve për zbatimin e projektit “Veliera” në Durrës ka dhënë rezultatet e para.

Trupi në Luzern, koka në Cërvicë

Të shtunën e 4 shkurtit u shfaq premiera e një dokumentari për aktivitetin e një shoqate të vogël me kontribut të madh. Histori prej dekadash në 50 minuta. Mbi 300 veta e shijuan programin dhe mikpritjen e një komuniteti kërçovar në Zvicër.

Artikuj të zgjedhur

6,874FansaPëlqeje
144NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.