Thursday, 19. July 2018

Reportazh

Plaçkitja, poshtërimi dhe terrorizimi i grave të Krushës së Madhe në xhaminë e fshatit

Ditari i Krushës së Madhe (2): Ajnishahe Gashi, e mbijetuar e tmerreve të luftës të forcave serbe, kujton marsin e vitit 1999: «Njëri nga policët u përpoq të ma marrë këtë unazë, por e tërhoqa dorën dhe i thashë: Na dhanë urdhër të ikim në Rugovë të Hasit. Nja dhjetë çika dhe dy nuse i ndalën. Kur na nxorën nga xhamia, ata i përzgjidhnin ato që u pëlqenin, ti, ti, ti, ti ndalu».

Shtëpiza e tmerrit

Ditari i Krushës së Madhe (1): Gati 20 vjet pas luftës një shtëpizë në Krushë të Madhe ende qëndron si simbol i tmerrit, por pa kujdesin e shtetit të Kosovës.

Spitali që nuk u ndërtua kurrë

Ishte planifikuar të ndërtohej në Prishtinë një spital pediatrik. Paratë për këtë projekt i dhanë Emiratet e Bashkuara Arabe, por institucionet e Kosovës dështuan të kryejnë punët e duhura. Zvarritjet po u bëjnë dëm fëmijëve të Kosovës; për shërimin e tyre jashtë vendit paguhen shuma të mëdha. Kronika e një skandali.

Konflikte dhe lakmi: Si u bë deputeti socialist Alket Hyseni pronar resorti në Dhërmi

Dokumentet e siguruara nga BIRN tregojnë se deputeti socialist, Alket Hyseni u bë pronar i 11 mijë metrave katrorë tokë dhe më pas ortak në resortin turistik Ionian Olea në Dhërmi, ndonëse konfliktet për tokën ishin denoncuar shpesh në Prokurori dhe në task-forcën e drejtuar prej tij.

Nderimi i të rënëve të luftës italo-greke ndan shqiptarët

Historianët dhe ekspertët e trashëgimisë dhe politikave vendore mbeten të ndarë mbi marrëveshjen midis Tiranës dhe Athinës për të ndërtuar në jug të Shqipërisë disa varreza historike – në të cilat do të prehen dhe nderohen ushtarët grekë të rënë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Shqiptarët e veriut të Kosovës durojnë mjerimin e izolimit

Shqiptarët e Kosovës në veriun me shumicë serbe jetojnë kryesisht në varfëri ekstreme në fshatra të izoluar, me pak mundësi për punë dhe progres.

Malazezët e kërkojnë jetën më të mirë në fermat e kanabisit në Kaliforni

900 dollarë fitim në ditë: malazezët e varfër, në borxhe dhe të zhgënjyer e kanë kthyer kokën nga Kalifornia, ku mund të fitojnë nga puna në plantacionet e lincencuara të kanabisit atje.

Gjurmët e drogës: nga Shqipëria, ky «shtet maskarenjsh», në lagjet gjermane

Revista e njohur gjermane «Stern» shkruan në një reportazh të gjatë mbi klanet shqiptare në Europën qendrore, ku ato po marrin kontrollin në biznesin e drogës. Gjurmët e drogës shkojnë nga lagjet e stacionit të trenit në Frankfurt te politika shqiptare – dhe në fund te një njeri, të cilin e quajnë «Pablo Escobari i Ballkanit» dhe i cili madje gëzon respektin edhe të presidentit të Shqipërisë.

Mbretëresha në fron

Prishtina, kryeqyteti më i ri i Europës, është një tinejxher mes metropoleve: e mërzitshme, tekanjoze - dhe e mrekullueshme.

Pak shpresë për ditëlindje

REPORTAZH (Tages Anzeiger, Zürich) - Kosova shënon 10-vjetorin e pavarësisë. Takime me njerëz kreativë dhe të hapur ndaj botës, të cilët kanë mësuar shumë nga Zvicra.
-reklamat-

Artikuj të zgjedhur

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.