Freitag, 24. Februar 2017

Reportazh

LSDM-BDI arrijnë marrëveshje për bashkëqeverisje!

Lidhja Socialdemokrate dhe Bashkimi Demokratik për Integrim kanë arritur marrëveshje për ligjin e gjuhës shqipe dhe pjesën më të madhe të platformës së përbashkët të partive shqiptare. Pritet të dakordohen edhe për disa çështje të tjera të platformës së përbashkët qeverisëse. Zaev edhe zyrtarisht ka njoftuar që nga BDI ka marrë konfirmim se do t’i japin nënshkrimet për mandatin qeveritar.

«Shteti rus» fshihet pas grushtit të shtetit në Mal të Zi, thotë prokurori

Prokurori special i Malit të Zi ka akuzuar ‘shtetin rus’ për përfshije në tentativën për grusht shteti tetorin e shkuar, mes pretendimeve të reja tronditëse për angazhimin e Moskës në përpjekjen për të rrëzuar qeverinë pro-perëndimore.

Protesta e opozitës; qeveri teknike, ndryshe bojkot parlamentit dhe përshkallëzim

Qindra mbështetës të opozitës së udhëhequr nga Partia Demokratike janë ngujuar prej ditës së shtunë në një çadër përpara ndërtesës së kryeministrisë, duke kërkuar krijimin e një qeverie teknike si kusht për zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Rusia nxit frikë në Ballkan para syve të NATO-s

Reportazh i «New York Times» nga Kosova. Koloneli Corwin Lusk, komandant amerikan i grupit multinacional lindor të KFOR-it, pajtohet se zgjedhjet serbe po nxisin deklaratat acaruese dhe se Rusia po luan me këtë lojë, megjithëse dyshon se Rusia kërkon konfrontim direkt në Ballkan. «Do të ishte sjellje shumë joracionale sepse do të ishte luftë që nuk do të mund ta fitonin», ka deklaruar ai. «Është luftë që askush nuk do të shpëtonte pa plagë e pa u djegur».

Fëmijëri e ndërprerë: eksodi për azil në Britani i adoleshentëve shqiptarë

Qindra të mitur nga verilindja e Shqipërisë braktisën shkollat dhe ikën përmes rrjeteve të trafikut klandestin në Britaninë e Madhe, por shpresat e tyre për një të ardhme më të mirë rrezikojnë të shfrytëzohen në tregun e egër të skllavërisë moderne.

Punimet për «Velierën» rikthejnë nostalgjinë për historinë e qytetit të Durrësit

Monitorimi arkeologjik i punimeve për zbatimin e projektit “Veliera” në Durrës ka dhënë rezultatet e para.

Trupi në Luzern, koka në Cërvicë

Të shtunën e 4 shkurtit u shfaq premiera e një dokumentari për aktivitetin e një shoqate të vogël me kontribut të madh. Histori prej dekadash në 50 minuta. Mbi 300 veta e shijuan programin dhe mikpritjen e një komuniteti kërçovar në Zvicër.

Me sytë e një gjermani: Ballkani i dikurshëm siç nuk e keni parë kurrë

40 imazhe që ka fiksuar një fotograf gjerman në vitet e ’20-të shekullit të kaluar në vise të ndryshme të Mbretërisë Serbo-Kroato-Sllovene. Ndër to ka edhe motive nga vendbanime të shqiptarëve.

«Hija e Erdoganit mbi Ballkanin»

Shkollat e lëvizjes Gülen llogariten ndër më të mirat në Ballkan. Nga përpjekjet për grusht shteti ato janë në shënjestër të Turqisë. Kjo po i trazon vendet e rajonit, shkruan Neue Zürcher Zeitung. Në këtë vorbull përfshihen edhe shqiptarët.

Xhihadistët nga Ballkani «të lirë» në internet

Ndërsa vendet e Ballkanit kanë frenuar valën e luftëtarëve në luftërat e huaja, hapësira në internet është ende një parajsë për ekstremistët islamikë që mbeten të paarritshëm atje, duke rekrutuar dhe përhapur mesazhe urrejtjeje.

Artikuj të zgjedhur

6,795FansaPëlqeje
140NdjekësNa Ndjek
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.