Publikohet fotoja e të dyshuarit për vrasjet në Orlando

Policia amerikane ka publikuar foton e të dyshuarit për vrasjen e 50 personave sot në Orlando, Florida.

Police cars and fire trucks are seen outside the Pulse night club where police said a suspected gunman left multiple people dead and injured in Orlando, Florida, June 12, 2016. Orlando Police Department/Handout via REUTERSFOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNSTHIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY.Mëngjesin e sotëm në Orlando ka ndodhur një sulm me armë zjarri në një klub nate që frekuentohej nga homoseksualët, me ç’rast janë vrarë 50 persona dhe mbi 53 të tjerë janë lënduar, transmeton Koha.net.

Orlando gay nightclub mass shooting suspect Omar Mateen, 29 is shown in this undated photo.  Orlando Police Department/Handout via Reuter   ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. EDITORIAL USE ONLY.       TPX IMAGES OF THE DAY
Orlando gay nightclub mass shooting suspect Omar Mateen, 29 is shown in this undated photo. Orlando Police Department/Handout via Reuter ATTENTION EDITORS – THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. EDITORIAL USE ONLY. TPX IMAGES OF THE DAY

Ky sulm cilësohet si një nga sulmet më të rënda në histori të SHBA-ve, ndërsa presidenti amerikan, Barack Obama e ka quajtur «akt i terrorizmit dhe urrejtjes», raporton Reuters.

I dyshuari për këtë sulm është Omar Mateen, 29 vjeçar, dhe është vrarë nga policia në vendin e ngjarjes.

Për këtë sulm përgjegjësinë e ka marr Shteti Islamik.